Udział ratownictwa górniczego w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa powszechnego
Celem artykułu jest prezentacja problematyki związanej z ochroną życia i zdrowia ludności w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa powszechnego, realizowaną przez podmioty ratownicze, zarówno krajowe, jak i zewnętrzne dopuszczone na miejsce zdarzenia, zwłaszcza gdy rozmiary katastrofy przekraczają dostępne siły i środki państwa zadysponowane do poradzenia sobie z jej negatywnymi skutkami.
Z artykułu dowiesz się:
- czym zajmuje się INSARAG,
- jakie działania podejmuje USAR Poland,
- kto może przynależeć do Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.
W pierwszej części artykułu dokonano przeglądu literatury. Przedstawiony został mechanizm pomocy humanitarnej, a następnie zostały omówione organizacja ratownictwa górniczego w Polsce oraz sposób mobilizacji polskich kontyngentów w myśl obowiązujących regulacji prawnych. Następnie przedstawiono odmienność procedur przejawiającą się w różnicy wykładni prawnej pomiędzy pracownikiem a funkcjonariuszem, albowiem stosunek służby stanowi odrębną kategorię od stosunku pracy regulowanego przepisami Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (z późn.zm.). W zakończeniu, które stanowi syntetyczny wniosek, wskazano propozycję adekwatnych przedsięwzięć dokumentacyjno-planistycznych. Tylko po ustaleniu ścisłych procedur oraz standardów bezpieczeństwa ryzyko narażenia zdrowia czy życia pracownika, a także niepowodzenia akcji ratowniczej jest ograniczone do minimum w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa powszechnego.
W ostatnich trzech dekadach wyraźnie rośnie częstotliwość występowania negatywnych zdarzeń w postaci katastrof, zwłaszcza naturalnych. We wszystkich zakątkach świata zwiększa się natężenie zjawisk, a także liczba ofiar, w wyniku rosnącej liczby [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!