Odkażanie miejsca pracy w dobie koronawirusa
Jak prawidłowo wykonać dezynfekcję dużych powierzchni, np. zakładów produkcyjnych? Jakie metody są najskuteczniejsze?
Dezynfekcja, czyli inaczej odkażanie, to działanie, którego celem jest zniszczenie drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych. Istnieje wiele metod, za pomocą których można osiągnąć ten cel. Jednakże tylko za sprawą dopasowania odpowiednich środków chemicznych działanie to przynosi zamierzone efekty. W przypadku gdy doszło do skażenia danego środowiska, dezynfekcja powierzchni i powietrza jest absolutną koniecznością. Powszechnie stosuje się dekontaminacje nadtlenkiem wodoru, podchloryn sodu oraz zamgławianie.
Na czym polega zatem dekontaminacja nadtlenkiem wodoru?
Dekontaminacja nadtlenkiem wodoru w postaci gazowej to redukcja na poziomie log 6. Gwarantuje ona bardzo wysoką skuteczność dezaktywacji szerokiego spektrum drobnoustrojów, takich jak: bakterie, spory, grzyby i wirusy. Dekontaminacja metodą zamgławiania to potwierdzony licznymi badaniami najnowocześniejszy, automatyczny system dezynfekcji oparty na biodegradowalnym nadtlenku wodoru. Sucha mgła o wielkości około 5 mikronów dochodzi do wszystkich trudno dostępnych miejsc, niedostępnych tradycyjną metodą dezynfekcji oraz eliminuje ryzyko błędu ludzkiego. Dodatkowymi atutami tej metody są: krótki czas procesu, dezynfekcja sprzętów elektronicznych wewnątrz pomieszczenia, brak osadu, niekorozyjność.
H2O2 nie wymaga specjalnych warunków ostrożności i jest kompatybilny z większością materiałów, urządzeń elektronicznych oraz systemów elektrycznych. Dzięki temu wszystkie pozostające w dekontaminowanym pomieszczeniu urządzenia są w pełni bezpieczne. Nadtlenek wodoru rozkłada się na wodę i tlen, dlatego jest całkowicie bi...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych