Odbudować dialog z pracodawcami

Jesteśmy otwarci na dialog z pracodawcami i mam nadzieję, że uda się nam przekonać biznes do poparcia zmian w Państwowej Inspekcji Pracy – powiedział Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei – międzynarodowego kongresu środowisk biznesowych zorganizowanego przez Konfederację Lewiatan.

Czytaj także: Nagrodzono najlepszych behapowców

Główny Inspektor Pracy wziął w czwartek udział w panelu dyskusyjnym „Jak odbudować i pobudzić dialog społeczny jako nowoczesną formułę zarządzania publicznego” obok:

  • Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk,
  • Jerzego Hausnera z Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit (OEES),
  • Piotra Ostrowskiego, Przewodniczącego OPZZ,
  • Macieja Wituckiego, Prezydenta Konfederacji Lewiatan,
  • oraz Artura Mazurkiewicza reprezentującego Dolnośląskich Pracodawców.

­Jesteśmy otwarci na dialog z pracodawcami i mam nadzieję, że uda się nam przekonać biznes do poparcia zmian w Państwowej Inspekcji Pracy – powiedział Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy pytany o rosnące w ocenie biznesu obciążenia kosztów pracy i regulacyjne.

O propozycje dla przedsiębiorców, dzięki którym mogliby skupić się na rozwoju swojego biznesu, zapytał szefa inspekcji prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim.

Może Cię również zainteresować: W Katowicach rozpoczęły się ważne wydarzenia przemysłowe

Moim celem jest zmiana sposobu działania inspektorów pracy tak, by nie kojarzyli się przedsiębiorcom wyłącznie z mandatami, ale zobaczyli w nas partnerów do współpracy. Tak byśmy wspólnie zapobiegali nieprawidłowościom. Taka zmiana oznaczałaby definitywne odejście od modelu, w którym efektywność działań inspektorów była oceniana na podstawie liczby kar nałożonych na pracodawców. Jestem pewien, że współpracując z przedsiębiorcami osiągniemy znacznie lepsze wyniki w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy i podniesienia poziomu praworządności – zadeklarował Główny Inspektor Pracy.

Takie działania wymagają ustawowego wzmocnienia kompetencji urzędu.

Działania Państwowej Inspekcji Pracy bardzo często polegają na przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom biznesowym, polegającym konkurowaniu przedsiębiorców kosztem pracowników. Takie działania inspektorów mają potencjał, aby uzdrowić całe branże naszej gospodarki – dodał Marcin Stanecki.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Może Cię także zainteresować: Posiedzenie Śląskiej Rady do Spraw Bezpieczeństwa Pracy przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Katowicach

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.