Ochronniki słuchu. Dobór i użytkowanie
Ochronnik słuchu musi być odpowiednio dobrany i użytkowany, aby właściwie spełniał swoją funkcję i stanowił rzeczywiste zabezpieczenie pracownika przed ubytkiem słuchu. Obecnie obowiązują trzy znormalizowane metody doboru ochronników słuchu.
Indywidualne środki ochrony przed hałasem, czyli ochronniki słuchu, są podstawowym elementem wykorzystywanym w ramach technicznych metod ograniczania hałasu w środowisku pracy. Istnieje wiele sposobów zwalczania hałasu. Zalecenia dotyczące kolejności podejmowania działań w tym zakresie zwykle wymieniają stosowanie ochronników słuchu jako działanie ostateczne, czyli działanie podejmowane w przypadku, gdy stosowanie metod organizacyjnych oraz technicznych środków ochrony zbiorowej przed hałasem nie pozwala na spełnienie wymagań dotyczących dopuszczalnej ekspozycji na hałas [10-11].
Ze wspomnianą sytuacją spotykamy się niestety bardzo często. Z tym wiąże się fakt, że ponieważ podstawowym kryterium wyboru określonej metody jest oczywiście jej skuteczność przejawiająca się w zapewnieniu osobie narażonej na hałas takiej redukcji jego poziomu, aby wyeliminować jego szkodliwy wpływ na zdrowie, ochronniki słuchu są nadal bardzo często stosowane.
Podział i podstawowe parametry ochronników słuchu
Stosując podział na ogólnym poziomie wśród ochronników słuchu, wyróżniamy nauszniki, a także wkładki przeciwhałasowe. Przykładowy podział szczegółowy ochronników słuchu bazujący na wymienionych grupach ochron przedstawiony jest na rys. 1.
Typowy nausznik przeciwhałasowy składa się z czasz tłumiących, poduszeczek dopasowujących czasze do uszu, jak również sprężyny dociskowej łączącej te elementy i umożliwiającej umocowanie nausznika na głowie pracownika...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych