Przykłady ochrony przeciwpożarowej w placówkach oświatowych – cz. I
Sprawdzenie pomieszczeń
Pozostali pracownicy obsługi (bez przydziału obowiązków podczas ewakuacji) sprawdzają pomieszczenia dydaktyczne (otwarte sale) oraz zaplecza, toalety w celu ustalenia, czy nikt nie pozostał w budynku. W miejscu zbiórki wicedyrektorzy zbierają informacje od nauczycieli o stanie liczebnym uczniów po wyjściu z obiektu i przekazują dyrektorowi, który, otrzymując jeszcze informację od kierownika gospodarczego o pracownikach obsługowych oraz innych (np. rodzicach), sumuje liczbę wszystkich obecnych osób. Po policzeniu następują: uzupełnienie protokołu z przeprowadzonej ewakuacji, złożenie meldunku przedstawicielowi komendy PSP i odwołanie alarmu. Uczniowie i nauczyciele wracają do sal drogą, którą wyszli z obiektu [3].
W przypadku ewakuacji w obiektach oświatowych podstawą sprawnie przeprowadzonej ewakuacji są: dobrze przeszkolona kadra nauczycielska, prawidłowo oznakowane wyjścia ewakuacyjne, miejsce zbiórki po ogłoszonym alarmie oraz prosty sposób informowania o zaistniałym zdarzeniu.
Podsumowując, prowadzenie ćwiczeń ewakuacyjnych jest nie tylko spełnieniem obowiązków wynikających z przepisów prawa, ale również zapewnieniem bezpiecznych warunków do pracy czy nauki.
WAŻNE
Nie istnieje odrębny akt prawny, który traktowałby o bezpieczeństwie przeciwpożarowym w szkole jako osobnej kwestii, dlatego za źródło niezbędnych regulacji uznaje się Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Dokument ten wskazuje dokładnie, za co w kwestii bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest odpowiedzialny dyrektor [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!