Ochrona pracy na budowie
Nadzór nad warunkami pracy
Obecnie w Polsce funkcjonuje system zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w procesie pracy, który jest formą realizacji zobowiązań państwa w zakresie zapobiegania wypadkom i zagrożeniom dla zdrowia związanym z pracą lub występującym w trakcie pracy. W systemie tym państwowy nadzór nad warunkami pracy sprawują: Państwowa Inspekcja Pracy; Państwowa Inspekcja Sanitarna; Urząd Dozoru Technicznego; urzędy górnicze oraz inne państwowe organy nadzoru, a odpowiedzialność za naruszenie przepisów o ochronie pracy przez pracodawcę i pracownika reguluje Kodeks pracy. Schemat organizacyjny systemu ochrony pracy zawiera zestawienie podmiotów z uwzględnieniem ich wzajemnych powiązań. Do podstawowych grup podmiotów organizacyjnego systemu ochrony pracy należą: parlament, rząd, resorty i inne urzędy państwowe, organy kontroli, pracodawcy (przedsiębiorstwa budowlane), organizacje związkowe i organizacje pracodawców oraz instytuty naukowo-badawcze [13, 19].
Obowiązki kierownika budowy – koordynatora ochrony pracy na budowie
Obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy spoczywa przede wszystkim na zakładach pracy. Szczególnie na kierownictwie przedsiębiorstw, a w przypadku przedsiębiorstw budowlanych głównie na kierownikach budów.
Do niedawna kwestia koordynowania działań w celu zapewnia ochrony pracy na budowie nie była jednoznacznie regulowana. Obowiązek ustanowienia koordynatora wynikał jedynie z ogólnego zapisu art. 208 paragraf 1 Kodeksu pracy [20] dotyczącego wszystkich pracodawców. Stanowił on, że w razie, gdy w tym samym miejscu wykonują pracę pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców, mają oni wyznaczyć koordynatora sprawującego nadzór nad b...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych