Ochrona pracy na budowie
Jakie elementy mają wpływ na ochronę pracy na budowie? Jakie zadania należy postawić przed osobami zajmującymi się ochroną pracy w budownictwie?
Pojęcie „ochrona pracy” nie zostało zdefiniowane jednoznacznie i dlatego jest różnie rozumiane i interpretowane. Rozumienie tego pojęcia ewaluowało historycznie. W okresie rozwoju przemysłu (początki XIX w.) oznaczało początkowo ochronę podstawowych interesów siły roboczej, potem zaś było różnie interpretowane w zależności od przedmiotu regulowania, celu i zakresu. W literaturze powojennej ukształtował się jednolity pogląd na temat podmiotu ochrony. Podmiotem ochrony pracy był pracownik.
Według Szuberta [19] ochrona pracy jest zbiorem jednostek tworzących uporządkowaną całość organizacyjną, wykorzystujących środki prawne, ekonomiczne, organizacyjne i techniczne w celu zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w procesie pracy. Wśród teoretyków istnieje zróżnicowanie odnośnie do podstawowego celu ochrony pracy.
Cel ochrony pracy
Jedni uważają, że celem ochrony pracy jest ochrona zdrowia i życia pracowników w środowisku pracy, aby zapewnić im bezpieczeństwo ekonomiczne i socjalne. Inni zaś uważają, że podstawowym celem ochrony pracy jest ochrona zdrowia i życia pracowników bez zapewnienia bezpieczeństwa ekonomicznego i socjalnego, ponieważ sam fakt, że pracownik jest zdrowy daje mu gwarancję zdolności do pracy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) celem ochrony pracy jest zapewnienie pracownikom dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i socjalnego. W nauce prawa ochrona pracy może być rozumiana bardzo szeroko, jako ochrona interesów pracowników, obejmująca wszelkie działania, które mają na celu zabezpieczenie potrzeb i interesów pracowniczych, bądź znacz...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych