Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku kucharza
Obowiązkiem pracodawcy jest ocena ryzyka zawodowego występującego przy wykonywanych pracach, przede wszystkim przy doborze wyposażenia stanowisk, stosowanych substancji oraz preparatów chemicznych, biologicznych i rakotwórczych. Błędem jest stosowanie jednej metody oceny ryzyka do wszystkich zagrożeń.
Przedstawiona przykładowa ocena ryzyka pokazuje rodzaj podejścia, jakie może podjąć przedsiębiorstwo podczas wykonywania oceny ryzyka zawodowego na stanowisku kucharza. Może być używana jako przewodnik do przemyślenia niektórych zagrożeń w firmie i kroków, które należy podjąć, aby kontrolować ryzyko. Należy pamiętać, że nie jest to ogólna ocena ryzyka, na której może zostać umieszczona dowolna nazwa firmy i którą można przyjąć bez zastanowienia. Nie spełniłoby to obowiązku prawnego, który został nałożony przez ustawodawcę, a także nie chroniłoby skutecznie pracowników. Należy bowiem pamiętać, że każda firma jest inna, dlatego też wskazane jest samodzielne przemyślenie zagrożenia i kontrolowania wymagań w firmie. Niniejsza ocena ryzyka nie ma również na celu spełnienia wymogów stawianych przed przedsiębiorstwem przez przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności i nie byłaby przydatna przy tworzeniu systemu analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli.
Może Cię także zainteresować: Artystycznie o bezpieczeństwie w branży budowlanej
Zakres obowiązków kucharza
Kucharz wykonuje swoje obowiązki w restauracji. W skład pomieszczeń kuchennych wchodzą: kuchnia, chłodnia i magazyn. Pomieszczenia gastronomiczne znajdują się na jednym poziomie (parter – poziom terenu). Kucharz przyrządza potrawy, napoje i desery według receptur gastronomicznych. Dobiera surowce i półprodukty, ocenia ich jakość, wykonuje [...]