art. sponsorowany

ORZ.pl – nowoczesny portal oceny ryzyka zawodowego

Zespół przeprowadzający ocenę ryzyka zawodowego

Sporządzając ocenę ryzyka zawodowego, należy w sposób odpowiedni dobrać osoby do jej stworzenia. Najczęściej wymienianymi stanowiskami są:

  • pracownik służby bhp lub osoby wykonujące zadania służby,
  • osoby kierujące pracownikami,
  • pracownicy lub ich przedstawiciele,
  • lekarze medycyny pracy.

Innymi osobami mogą być specjaliści lub biegli powołani przez pracodawcę, a ich obecność jest ważna z powodu występujących zagrożeń są to, m.in.: osoby odpowiedzialne za konserwację maszyn i urządzeń technicznych, elektrycy, przedstawiciele działu kadr, czy psycholodzy.

Osoby wyznaczone do oceny ryzyka zawodowego nie mogą być przypadkowe i powinny posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności w zakresie występujących w zakładzie procesów technologicznych, a dokładniej:

  • opanować zasady oceny ryzyka zawodowego,
  • korzystać z wiedzy niezbędnej do analizy zagrożeń pojawiających się na ocenianych stanowiskach pracy,
  • potrafić oszacować jakie są skutki zagrożeń i jakie jest prawdopodobieństwo ich wystąpienia,
  • przedstawić propozycje eliminacji lub ograniczenia ryzyka,
  • weryfikować skuteczność stosowanych środków ochrony,
  • diagnozować problemy, które powinny być rozwiązane z udziałem ekspertów zewnętrznych.

Specjaliści ORZ.pl mają doświadczenie w wykonywaniu analizy oceny ryzyka zawodowego oraz posiadają odpowiednią wiedzę w jej dokumentowaniu. Ze względu na naszą specyfikę, mamy wiedzę na temat licznych zagrożeń powstałych na różnych stanowiskach pracy, w różnego rodzaju firmach, a także korzystamy z wachlarzu metod, dzięki którym na pewno znajdziesz odpowiednią metodę dla siebie. Zachęcamy także do skorzystania z poradników, gdzie znajdują się instrukcje do wszystkich ocen ryzyka zawodowego na naszej stronie i nie tylko.

Z naszymi ORZ gwarantujemy sukces podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynika to również z faktu, że cała nasza dokumentacja jest zaktualizowana o zagrożenia biologiczne np. wirus SARS-CoV-2. Więc nie czekaj i już dziś skorzystaj z wachlarzu produktów znajdujących się na naszej stronie. Jest to największa baza w Polsce!

Cel przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego

Jeśli już posiadamy wiedzę na temat ryzyka zawodowego, a także wiemy jaki zespół powinien zostać powołany do jego oceny, warto przejść do tego, po co sporządza się ORZ i jaki jest jej cel. Jako, że ocena ryzyka zawodowego jest sumiennym badaniem, które stwierdza prawdopodobieństwo czy występujące na stanowisku pracy zagrożenie może spowodować wypadek przy pracy lub chorobę zawodową, to powinno się pamiętać o jej prawidłowym stworzeniu. Jeśli będzie znane ryzyko zawodowe na stanowisku pracy pozwoli to na poprawę warunków pracy, a także ochronę życia i zdrowia pracowników, co jest głównym celem ORZ.

Ocenę ryzyka zawodowego przeprowadza się również dla weryfikacji występujących na stanowiskach pracy zagrożeń, co pozwoli na ich identyfikację oraz określenie związanych z nimi ryzykiem zawodowym. Pozwala na sprawdzenie, czy środki ochronne stosowane na danym stanowisku pracy są właściwe dla poszczególnych zagrożeń. Uzasadnia czy stosuje się odpowiednie materiały, czy wyposażenie stanowiska i organizacja pracy jest prawidłowa, pozwala sporządzić listy priorytetów działań, których celem będzie ograniczenie ryzyka zawodowego, zapewnienie ciągłej poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Umożliwia lepsze zobrazowanie i sprzyja uświadomieniu pracownikom, a także organom nadzoru i kontroli jakie zagrożenia występują na stanowisku pracy, a także jak nie dopuszczać do powstania wypadku przy pracy.

Systematyczne przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego

Czasem wydaje nam się, że ocena ryzyka zawodowego zostanie raz sporządzona, a następnie zostanie włożona do sterty dokumentów i na wieki zapomniana, albo wyciągnięta tylko podczas kontroli. To jest błędne myślenie! Identyfikację zagrożeń wraz z ich oceną należy przeprowadzać systematycznie z pomocą pracowników. Czas przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego może być różny i być spowodowany, np. kończącymi się badaniami pomiaru środowiska pracy, zmianą maszyn i urządzeń, zmianą środków ochronnych, które bardziej chronią pracowników (pracodawca dla ochrony pracownika powinien stosować najnowsze rozwiązania nauki i techniki), wypadkiem przy pracy, itp. Pracodawca dzięki ocenie ryzyka zawodowego ma możliwość lepszego planowania i wdrażania odpowiedniego rozwiązania technicznego oraz organizacyjnego pozwalającego na zwalczanie i ograniczanie ryzyka zawodowego, co daje argument dlaczego warto dokonywać jej systematycznie, a nie tylko jednorazowo. Ważna jest mobilizacja pracowników do pomocy w ocenie, informowania ich o jej przebiegu oraz zachęcania do stosowania wdrożonych rozwiązań.

Gotową dokumentację wyślemy do Ciebie w formie edytowalnej (.docx) co pozwoli Ci na jej dostosowanie do specyfiki firmy! Jest to gotowy dokument, co gwarantuje Ci oszczędność czasu, a także pozwala na natychmiastowe wdrożenie.

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.