Bezpieczeństwo pracownika przy obróbce ubytkowej metalu
Niezależnie od rodzaju i stopnia skomplikowania technologii obróbczych, wszelkie działania powinny zmierzać w stronę stworzenia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W artykule przybliżamy, jakie cele i możliwości ma obróbka ubytkowa metalu.
Obróbka ubytkowa metalu jest pojęciem bardzo szerokim ze względu na bardzo rozległe spektrum czynności zawodowych pracownika, dostępnych technologii obróbczych oraz wykorzystywanych narzędzi, maszyn i materiałów. Z tego też powodu warto poświęcić uwagę na zagadnienia bezpieczeństwa pracownika przy tego rodzaju obróbce.
Obróbka ubytkowa metalu – jeden cel i wiele możliwości
Obróbka ubytkowa jest to zespół czynności, których celem jest nadanie przedmiotowi wymaganego kształtu oraz wymiarów geometrycznych. Jak sama nazwa wskazuje, na skutek takiej obróbki następuje zmniejszenie się pierwotnej ilości materiału (ubytek) w odniesieniu do ilości początkowej. Warto wspomnieć, że pojęcie obróbki ubytkowej obejmuje obróbkę skrawaniem oraz obróbkę erozyjną, na które z kolei składają się dalsze rodzaje obróbek (rys. 1). Z tego też względu ważne jest, aby znać podstawy procesów obróbki ubytkowej. Pozwoli to z pewnością na: trafną identyfikację zagrożeń zawodowych, podjęcie działań profilaktycznych i poprawę stanu bezpieczeństwa pracownika odpowiedzialnego za wykonywanie tego rodzaju obróbki (np. ślusarz, tokarz, szlifierz, frezer, operator drążarek, operator maszyn skrawających sterowanych numerycznie itp.). Warto też wspomnieć, że zagadnienia obróbki ubytkowej są stale rozwijane [1, 2], co bez wątpienia wymaga również działań mających na celu stworzenie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Obróbka skrawaniem
Obróbka skra...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych