Zagrożenia zawodowe operatora maszyn do obróbki skrawaniem metali
Drgania mechaniczne
Drgania mechaniczne jako czynnik szkodliwy dla zdrowia to drgania akustyczne lub wstrząsy o niskich częstotliwościach. Rozprzestrzeniają się w ośrodkach stałych. Przekazywane są do organizmu operatora maszyn przez część jego ciała, która pozostaje w bezpośrednim kontakcie z źródłem tych drgań. Mogą one mieć miejscowy charakter, który powoduje, że są one rozpoznanym źródłem wibracji, które oddziałuje na operatora przez kończyny górne. Innym rodzajem wibracji są drgania o charakterze ogólnym, pochodzące z pośrednich źródeł wibracji.
Na stanowisku operatora maszyn do obróbki skrawaniem, który swoją pracę wykonuje w pozycji stojącej, pierwotnym źródłem drgań mechanicznych jest eksploatowana maszyna lub inne urządzenie, które posiada zdolność wprawiania w drganie podłoża, na którym stoi operator. W tym przypadku drgania przenoszone są przez podłogi, podesty lub pomosty w halach produkcyjnych i innych pomieszczeniach w otoczeniu stanowiska pracy operatora i mają charakter ogólny. Przenikają one do ciała operatora przez stopy z drgającego podłoża.
Natomiast charakterystycznymi źródłami drgań o charakterze miejscowym, wnikających w organizm operatora za pośrednictwem kończyn górnych są drgania posiadające źródła technologiczne, jak np. drgania przenoszone podczas wykonywania procesu szlifowania, gdzie materiał prowadzony jest ręcznie, jak również przy obsłudze maszyn podczas kontaktu operatora z dźwigniami sterującymi, np. podczas obsługi wiertarki z posuwem ręcznie sterowanym. W analogiczny sposób jak w przypadku hałasu, dla określenia szkodliwości drgań mechanicznych konieczne jest dokonanie pomiaru wielkości ich charakteryzujących na stanowisku operatora i porównanie wyników z odpowiednimi wielkościami progów działania i najwyższym dopuszczalnym natężeni...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych