Zagrożenia zawodowe operatora maszyn do obróbki skrawaniem metali
Rozpoznanie zagrożeń zawodowych na stanowisku operatora maszyn do obróbki metali wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa pracy pracownika.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie źródła zagrożeń zawodowych występują na stanowisku operatora maszyn do obróbki metali,
- jak powinno wyglądać stanowisko pracy podczas wykonywania obróbki skrawaniem,
- na co zwrócić uwagę, aby praca na stanowisku operatora maszyn była zgodna z obowiązującymi przepisami.
Obróbka skrawaniem jest powszechnym procesem wykorzystywanym w przemyśle ciężkim w celu nadania przedmiotom określonego kształtu i wymiaru z wykorzystaniem różnorodnych maszyn i urządzeń. Zagrożenia zawodowe, na które narażony jest operator maszyn do obróbki skrawaniem metali mają źródła pochodzące ze stanowiska pracy, jak również z jego otoczenia. Najczęściej identyfikowane to zagrożenia fizyczne o charakterze zagrożeń niebezpiecznych i szkodliwych, zagrożenia chemiczne, a także zagrożenia psychofizyczne. Rozpoznanie charakteru tych zagrożeń ma bardzo duże znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy dla operatora maszyn do obróbki skrawaniem metali, jak również rzetelnej oceny ryzyka zawodowego na tym stanowisku.
Skrawanie
Obróbka metali jest procesem, który najczęściej utożsamiany jest z nadawaniem przedmiotom określonego kształtu i wymiaru podczas skrawania, za pomocą przeznaczonych do tego celu maszyn. Obróbka skrawaniem metali jest po...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych