Bezpieczne użytkowanie maszyn do obróbki metalu
Bezpieczna obsługa maszyn do obróbki metalu powinna być oparta na wiedzy i doświadczeniu pracownika, a także na przestrzeganiu przepisów BHP. O czym powinni pamiętać pracodawcy? W szczególności o tym, jakie przepisy wprowadzać w codziennej eksploatacji przy tego typu maszynach.
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca jest zobowiązany zapewnić, aby stosowane maszyny i inne urządzenia techniczne tworzyły bezpieczne warunki pracy. W szczególności zabezpieczały pracownika przed: urazami, działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, porażeniem prądem elektrycznym, nadmiernym hałasem, działaniem drgań mechanicznych i promieniowania oraz szkodliwym i niebezpiecznym działaniem innych czynników środowiska pracy oraz uwzględniały zasady ergonomii.
Wytyczne
Wytyczne dotyczące bezpiecznego użytkowania maszyn są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy:
- Maszyny powinny spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przez cały okres ich użytkowania.
- Zainstalowanie oraz użytkowanie maszyn powinno zapewniać dostateczną przestrzeń pomiędzy ruchomymi częściami maszyn a ruchomymi lub stałymi elementami otoczenia.
- Każdą maszynę należy wyposażyć w element sterowniczy przeznaczony do jej całkowitego i bezpiecznego zatrzymywania oraz urządzenie do zatrzymywania awaryjnego.
- Elementy sterownicze maszyn mające wpływ na bezpieczeństwo muszą być widoczne i możliwe do zidentyfikowania. A także oznakowane zgodnie z wymaganiami określonymi w Polskich Normach.
- Elementy sterownicze nie mogą stwarzać jakichkolwiek zagrożeń, w szczególności spowodowanych ich niezamierzonym użyciem.
- Maszyny powinny być wyposażone w [...]