Bezpieczna praca podczas obróbki metali
Praca przy obróbce metali wiąże się z wieloma zagrożeniami. Na co należy zwrócić uwagę, aby była ergonomiczna, bezpieczna i efektywna?
Rozważania na temat bezpiecznej pracy w kontekście profilaktyki należałoby rozpocząć od oceny aktualnej sytuacji. Na jej podstawie należy opracować listę działań priorytetowych. Wszystkiego jednocześnie nie da się oczywiście poprawić. I chociaż najnowsze dane GUS-u dotyczące np. liczby wypadków przy pracy (8.04.2022 r.) za rok 2021 nie wyszczególniają sytuacji związanych z sektorem obróbka metali, to można założyć, że opublikowane liczby oddają w jakimś stopniu sytuację i w tej gałęzi gospodarki. Generalnie liczba osób poszkodowanych w wypadkach wzrosła o prawie 10% w stosunku do roku poprzedniego. Zwiększył się również wskaźnik wypadkowości (liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących) – z 4,62 do 5,10.
W przetwórstwie przemysłowym, do którego możemy zaliczyć obróbkę metali, wskaźnik wypadkowości wynosi 8,27, w porównaniu z górnictwem i wydobywaniem (14,17). Nie jest to może dużo, ale i tak wartość ta przekracza średnią krajową o 62%. Biorąc pod uwagę rodzaj wydarzeń wypadkowych, dominującymi grupami były: zderzenie z/uderzenie w nieruchomy obiekt (ok. 33%), uderzenie w obiekt ruchu (ok. 20%), kontakt z przedmiotem ostrym, szorstkim, chropowatym (ok. 17%) oraz obciążenie fizyczne lub psychiczne (ponad 15%). I wreszcie przyczyny wypadków – niekwestionowanym liderem jest nieprawidłowe zachowanie się pracownika będące przyczyną aż 60,8% wypadków przy pracy. Czynnością najczęściej wykonywaną przez poszkodowanego w chwili wypadku było poruszanie się (38,1%). Miejscem urazu u 79,4% osób [...]