Wybrane elementy bezpieczeństwa obrabiarek sterowanych numerycznie
Jak wiadomo, każda maszyna jest niebezpieczna. Dokładniej – użytkowanie każdej maszyny jest obarczone ryzykiem, które bywa oczywiście większe lub mniejsze, w zależności od wielu czynników (głównym jest rodzaj maszyny).
Wraz z rosnącymi wymaganiami produktywności, maszyny stają się (generalnie) coraz większe i szybsze. Zatem sam postęp techniczny wymusza wzrost ryzyka. Maszyny wraz z postępem technicznym ulegają również coraz dalej posuniętej automatyzacji, która także rzutuje na tendencję do wzrostu ryzyka, jaka jest faktem!
Redukcja ryzyka
W tym miejscu musimy jednak zwrócić uwagę, że czym innym jest ryzyko wynikające z budowy maszyny i technologii pracy, które moglibyśmy nazwać pierwotnym. A czym innymi ryzyko, z którym w czasie pracy styka się operator maszyny zabezpieczonej przed powstawaniem wypadków w wyniku redukcji ryzyka.
Zasadniczą i ogólną normą zharmonizowaną z dyrektywą maszynową jest PN-EN 12100. Między innymi opisuje ona, w jaki sposób prawidłowo realizować algorytm redukcji ryzyka dla każdej maszyny.
Norma wyróżnia trzy etapy redukcji ryzyka, do stosowania kolejno, zgodnie z priorytetem:
- Dążenie do realizacji bezpiecznej konstrukcji maszyny.
- Uzupełnienie maszyny o częściowo zredukowanym ryzyku środkami technicznymi w celu dalszego zredukowania ryzyka.
- Przekazanie użytkownikowi zbioru informacji pozwalających na bezpieczne korzystanie z maszyny w formie instrukcji oraz napisów i znaków na samej maszynie.
- W przypadku obrabiarki sterowanej numerycznie należy zastosować oczywiście wszystkie wymienione powyżej rodzaje środków [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!