Obowiązki doradcy ADR
Na każdym przedsiębiorstwie, którego działalność obejmuje przewóz towarów niebezpiecznych oraz pakowanie, załadunek, napełnianie lub rozładunek związany z towarami niebezpiecznymi na tzw. pełnym ADR, spoczywa obowiązek wyznaczenia doradcy do spraw bezpieczeństwa w przewozie materiałów niebezpiecznych.
Zdanie egzaminu na doradcę ds. bezpieczeństwa drogowego przewozu towarów niebezpiecznych jest pierwszym i najważniejszym krokiem do pełnienia obowiązków na stanowisku doradcy ADR w firmie. Żeby jednak podejść do egzaminu, należy najpierw ukończyć pełen kurs szkoleniowy obejmujący 44 godziny lekcyjne w ośrodku, który jest wpisany do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa. Lista firm prowadzących takie kursy znajduje się na stronie Transportowego Dozoru Technicznego (TDT). Zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt. 4 Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz.U. z 2018 r., nr 169) egzaminy dla kandydatów na doradców i doradców do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych w przewozie drogowym, przewozie koleją i żeglugą śródlądową odbywają się przed komisją egzaminacyjną działającą przy Dyrektorze TDT. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku można przystąpić do legalnej pracy doradcy w przedsiębiorstwie. Jednak rodzaj umowy podpisanej pomiędzy doradcą a przedsiębiorcą nie jest nigdzie sprecyzowany.
Kiedy firma powinna zatrudnić doradcę?
Odpowiedzi na to pytanie dostarcza art. 15 ust. 1 Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych oraz podstawa prawna 1.8.3.1 umowy ADR, zgodnie z którymi obowiązek wyznaczenia doradcy spoczywa na każdym przedsiębiorstwie, którego działalność obejmuje przewóz towarów niebezpiecznych oraz pakowanie, załadunek, napełnianie lub [...]
z wykupionym dostępem subskrypcji PREMIUM.
i sprawdź jakie jeszcze korzyści daje Ci ta subskrypcja!
Skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta, by cieszyć się korzyściami PREMIUM!
tel. +48 32 788 51 28, e-mail dok@elamed.pl