O upałach na Radzie Ochrony Pracy

Do tej pory nie było tak palącej konieczności określenia przepisów związanych z dopuszczalną temperaturą maksymalną w pracy, czy też w pomieszczeniach pracy – powiedział Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Zmiany klimatyczne i ich wpływ na środowisko pracy to wiodący temat posiedzenia Rady Ochrony Pracy w dniu 27 sierpnia 2024 roku.

Może Cię również zainteresować: Wrześniowy cykl szkoleń BHP w Zakopanem

Zbigniew Janowski, wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pracy rozpoczął obrady od pożegnania dotychczasowej przewodniczącej Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej zmarłej w pierwszej połowie sierpnia.

Pierwszym punktem merytorycznym obrad Rady było przyjęcie stanowiska w sprawie sprawozdania z działalności Państwowej Inspekcji Pracy za 2023 rok. Stanowisko Rady Ochrony Pracy zostało przyjęte jednogłośnie. Zawarte w nim postulaty dotyczą zwiększenia zatrudnienia w Państwowej Inspekcji Pracy na stanowiskach inspektorskich i polepszenia warunków tego zatrudnienia, które mogą sprawić, że działania Państwowej Inspekcji Pracy będą bardziej efektywne.

„Sprostanie wyzwaniom współczesnego rynku pracy wymaga zatrudniania w Państwowej Inspekcji Pracy wysoko kwalifikowanej kadry inspektorskiej, zwłaszcza z wyższym wykształceniem technicznym. Tymczasem poziom wynagrodzeń oferowanych przez Państwową Inspekcję Pracy stanowi główną barierę w pozyskiwaniu nowych, ale również utrzymaniu już zatrudnionych pracowników” – można przeczytać w stanowisku Rady.

Rada uznała za zasadne rozważenie możliwości wprowadzenia postulowanych przez Państwową Inspekcję Pracy zmian prawa, które umożliwią inspektorom Państwowej Inspekcji Pracy efektywniejsze prowadzenie kontroli.

Uczestniczący w obradach Rady Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki podziękował obecnym za przyjęcie tak sformułowanego stanowiska i udzielenie poparcia dla starań Państwowej Inspekcji Pracy.

Następnie szef Państwowej Inspekcji Pracy wprowadził zebranych w temat wykładu „Zmiany klimatyczne i ich wpływ na środowisko pracy, gorący i zimny mikroklimat, zagrożenia w szczególności problem odwadniania organizmu, stany prawne i interpretacje” prezentowanego na wtorkowym posiedzeniu Rady Ochrony Pracy.

W Polsce i na świecie można zaobserwować szereg zmian klimatu związanych z wyższymi, niż we wcześniejszych okresach, temperaturami powietrza, częstszymi i dłużej się utrzymującymi falami upałów, ale też z zachodzącymi gwałtownymi zmianami pogody, w tym występowaniem wyładowań atmosferycznych i ulewnych deszczy. Jak wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wartości średniej temperatury w okresie letnim w latach 1991-2020 na terenie Polski wzrosły o ok. 1-2 stopnie Celsjusza w odniesieniu do analogicznego okresu w latach 1971-2000.

– Warto zauważyć, że w Polsce opracowane zostały przepisy dotyczące temperatury minimalnej, natomiast do tej pory nie było tak palącej konieczności określenia przepisów związanych z dopuszczalną temperaturą maksymalną w pracy, czy też w pomieszczeniach pracy – powiedział Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.

Czytaj również: Naukowcy CIOP-PIB pomagają w ograniczaniu skutków nadmiernego obciążenia cieplnego pracowników

W szczegóły wprowadził zebranych Jakub Chojnicki Dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli Głównego Inspektoratu Pracy:

Od stycznia 2021 r. do końca I półrocza 2024 r., do Państwowej Inspekcji Pracy zgłoszono ogółem 2041 skarg związanych z niezapewnieniem przez pracodawcę w miejscu pracy właściwej temperatury, z czego ponad 2/3 stanowiły skargi związane ze zbyt niskimi temperaturami w miejscu pracy. Inspektorzy pracy za zasadne uznali 35 proc. zgłoszonych skarg. Najwięcej skarg dotyczących zbyt wysokich temperatur w miejscu pracy zgłaszali pracownicy firm z sektora zajmującego się przetwórstwem przemysłowym (24 proc. skarg) oraz handlem i naprawami (22 proc.). Natomiast w odniesieniu do skarg dotyczących zbyt niskich temperatur. Najwięcej z nich zgłaszali pracownicy firm z sektora zajmującego się handlem i naprawami (40 proc. skarg) oraz przetwórstwem przemysłowym (23 proc.). Warto zauważyć, że stosunkowo niewiele zgłoszeń spośród tych, które dotyczyły zarówno zbyt niskich jak i zbyt wysokich temperatur dotyczyło pracy na budowach.

Kolejne prelekcje wygłosili przedstawiciele Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi oraz Konfederacji Lewiatan.

Warto przypomnieć, że w lipcu tego roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym, Instytutem Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi i Państwową Inspekcją Pracy podjęło działania mające na celu opracowanie przepisów dotyczących maksymalnej temperatury w miejscu pracy. Obecnie trwają prace na określeniem brzmienia nowych regulacji, które miałyby zostać wprowadzone nowelizacją rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kolejne posiedzenie Rady Ochrony Pracy zostało zaplanowane na 10 września 2024 roku.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Może Cię także zainteresować: 5 najważniejszych wytycznych bezpieczeństwa prac konserwacyjnych w czasie upałów

Galeria

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.