Nowoczesne rozwiązania w BHP
Nowoczesne rozwiązania technologiczne mają ogromny potencjał w zakresie poprawy bezpieczeństwa, ale jednocześnie niosą ze sobą nowe ryzyka, którym musimy sprostać – mówił Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki w trakcie II Konferencji Naukowo-Technicznej, która odbyła się 2 kwietnia 2025 r. na Politechnice Wrocławskiej.
Czytaj także: Bezpieczne budowy to priorytet
Szef Inspekcji w swoim wystąpieniu podkreślał, że 60 proc. dzieci, które dziś uczą się w szkołach, w przyszłości będzie wykonywać zawody, których jeszcze nie znamy. Rozwój technologii kształtuje rynek pracy w sposób, którego nie jesteśmy w stanie w pełni przewidzieć.
– Czekają nas rozwiązania, które dopiero powstaną. Kluczowe będzie przygotowanie się na zmiany i umiejętność adaptacji.
Zdaniem szefa Państwowej Inspekcji Pracy świat czeka rewolucja technologiczna, jednak to człowiek nadal będzie najważniejszy w środowisku pracy.
Podkreślił jednak, że doszliśmy do momentu, w którym to algorytmy decydują o pracy człowieka. W związku z tym ważne jest wdrożenie dyrektywy o pracownikach platform cyfrowych, która zawiera regulacje w tym zakresie zobowiązujące do zapewnienia takim pracownikom właściwych warunków zatrudnienia.
W ocenie Marcina Staneckiego niezależnie od zmian technologicznych największym wyzwaniem stają się jednak zagrożenia psychospołeczne, na jakie narażeni są i będą pracownicy. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia 300 milionów ludzi cierpi na depresję w związku z obciążeniami psychicznymi powodowanymi przez pracę. To właśnie dobrostan pracownika powinien być dla nas priorytetem.
Konferencja „Nowoczesne rozwiązania w BHP”
Dyskusje uczestników konferencji koncentrowały się na kluczowych wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Omawiano innowacyjne rozwiązania techniczne i organizacyjne, które poprawiają ergonomię oraz bezpieczeństwo w środowisku pracy, z naciskiem na wykorzystanie nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji i robotyzacji.
Konferencja „Nowoczesne rozwiązania w BHP” zgromadziła praktyków, przedstawicieli świata nauki oraz reprezentantów urzędów i instytucji nadzorczych.
Patronat nad konferencją, zorganizowaną przez Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, objęli:
- Państwowa Inspekcja Pracy,
- Państwowa Inspekcja Sanitarna,
- Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- Urząd Dozoru Technicznego,
- Wyższy Urząd Górniczy,
- Marszałek Województwa Dolnośląskiego,
- Rektor Politechniki Wrocławskiej,
- Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy,
- Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi,
- Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP,
- a także Stowarzyszenie Ochrony Pracy.
Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy
Może Cię także zainteresować: Kolejna edycja Sympozjum Dobre Praktyki w BHP już za nami!