Nowe przepisy BHP przy obsłudze żurawi
16 lutego 2019 roku weszły w życie nowe przepisy BHP przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących. Głównym celem długo wyczekiwanego rozporządzenia jest przede wszystkim zapewnienie operatorom żurawi bezpiecznych warunków pracy.
Praca operatora żurawia jest pracą wykonywaną w szczególnie trudnych warunkach. Wiąże się ona z dużą odpowiedzialnością nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale i wszystkich osób przebywających w jego otoczeniu, a także z pracą na wysokości. Pracownicy narażeni są na różnego typu obciążenia fizyczne i psychiczne.
Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 22 października 2018 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących (Dz.U. 2018, poz. 2147) weszło w życie niedawno, bo 16 lutego 2019 r., z wyjątkiem: § 20 (wyposażenie kabiny) i § 21 (oświetlenie na terenie pracy żurawia przy ograniczonej widoczności), które wchodzą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, czyli 16 maja br., § 22 (montaż windy lub innego urządzenia ułatwiającego dotarcie do kabiny żurawia usytuowanej na wysokości równej 80 m lub większej), który wchodzi w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia, czyli 16 listopada br. Warto także zaznaczyć, że przepisów w nim zawartych nie stosuje się do żurawi pracujących na stałych lub ruchomych platformach wiertniczych.
Wymagania dla kandydata na operatora, sygnalistę i hakowego
Operatorem żurawia może być osoba, która ukończyła 18 lat i posiada ważne zaświadczenie kwalifikacyjne do [...]