Nowoczesne metody prowadzenia szkoleń stacjonarnych i online
Ostatnie 1,5 roku wymusiło naniesienie zmian w sposobie prowadzenia szkoleń BHP. Chcąc je kontynuować, należało uwzględnić ograniczenia związane z liczebnością grup, koniecznością zachowania dystansu, a czasem nawet przenieść je do wirtualnej sali. Przybliżamy nowe metody prowadzenia szkoleń.
Stopniowo będziemy wracać na sale szkoleniowe. Być może jednak nie wszyscy – pandemia pokazała bowiem, że wiele szkoleń możemy z powodzeniem pozostawić w wirtualnej przestrzeni. Która forma jest lepsza? Niełatwo to ocenić, wiele zależy od tego, czego nasi uczestnicy mają się nauczyć i jakie umiejętności już posiadają.
Plusami szkoleń wirtualnych (myślę tu o takich prowadzonych na żywo przez trenera) są niewątpliwie ich koszt (nie płacimy m.in. za dojazdy i noclegi), łatwiejsza organizacja i ich dostępność (można dołączyć z dowolnego miejsca, łatwiej skompletować uczestników). Istnieje również wiele technik i narzędzi aktywizujących, które można zastosować na tego typu szkoleniach – dzięki temu ich jakość nie odbiega od tych prowadzonych stacjonarnie.
Minusem tych szkoleń może być jednak trudność w skupieniu się – uczestnicy będący np. w pracy mogą odrywać się od szkolenia, aby wykonywać swoją pracę, podczas szkolenia stacjonarnego jest to bardziej ograniczone. Trudno też online nauczyć np. obsługi narzędzi lub maszyn. Nie wszyscy również mają dostęp do komputera, a patrzenie przez kilka godzin w telefon może nie być komfortowe. Dobrą wiadomością jest to, że wiele metod przekazywania, utrwalania i testowania wiedzy sprawdzi się w obu typach szkoleń.
Nowe metody prowadzenia szkoleń - motywowanie uczestników
Ludzie dorośli mogą z powodzeniem rozwijać swoje zdolności do późnego...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych