Nowe formy pomocy dla pracowników poszkodowanych w powodzi
Przeniesienia dokonuje się w drodze porozumienia ww. jednostek, zawierającego w szczególności:
- wskazanie podstawy prawnej przeniesienia;
- dane pracownika i jego kwalifikacje oraz dotychczasowe stanowisko pracy;
- określenie nowego stanowiska pracy;
- określenie daty, z jaką nastąpi przeniesienie, rozpoczęcie i zakończenie świadczenia pracy;
- informacje o wynagrodzeniu, w wysokości nie niższej niż dotychczasowe;
- oświadczenie, że przeniesienie nie narusza ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika;
- wskazanie potrzeb jednostki przyjmującej uzasadniających przeniesienie;
- określenie zasad odpowiedzialności jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika, i jednostki przyjmującej za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy.
Ww. przepisy stosuje się także do przeniesienia pracownika samorządowego jednostki samorządu terytorialnego nie znajdującej się na terenie gminy poszkodowanej w związku
z powodzią we wrześniu br. do wykonywania pracy w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej, o której mowa w art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, znajdującej się w jednostce samorządu terytorialnego znajdującej się na terenie gminy poszkodowanej w związku z powodzią we wrześniu br.
Pracownikom przysługuje zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsca przeniesienia do pracy w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej, o której mowa w art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w miejscowościach na obszarze gminy poszkodowanej w związku z powodzią we wrześniu br.
Wykonywanie czynności związanych z handlem
Na terenie obszaru gmin poszkodowanych w związku z powodzią we wrześniu br. w okresie do 31 grudnia br. zakaz, o którym mowa w art. 5 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, nie obowiązuje w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby, oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności. Jednakże zwolnienie z tego zakazu nie obowiązuje w niedziele, w które przypada święto.
Dokumenty niezbędne do ustalenia świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych
W przypadku zniszczenia na skutek powodzi dokumentów niezbędnych do ustalenia świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych, świadczeń dla osób niepełnosprawnych lub zaopatrzenia emerytalnego przyjmuje się:
- wszelkie dokumenty oraz zeznania świadków pozwalające na udowodnienie okresów zatrudnienia (ubezpieczenia) oraz czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, macierzyństwa lub sprawowania opieki;
- wszelkie dokumenty pozwalające na udowodnienie wysokości ich podstawy wymiaru;
- wszelkie dokumenty pozwalające na udowodnienie niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, a także wszelkie dokumenty pozwalające na ustalenie poziomu potrzeby wsparcia dla potrzeb świadczenia wspierającego, o którym mowa w ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym.
Urlop na żądanie w celu usuwania skutków powodzi
W okresie od dnia 5 października do dnia 31 grudnia br. pracodawca jest obowiązany dodatkowo do udzielenia na żądanie pracownika w celu usuwania skutków powodzi w ramach przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego nie więcej niż 4 dni urlopu wypoczynkowego, w terminie wskazanym przez pracownika. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.
Łączny wymiar urlopu udzielonego na podstawie:
- przepisu,
- urlopu na żądanie przysługującego w wymiarze 8 dni, udzielonego pracownikowi zamieszkującemu na terenie gminy poszkodowanej w związku z powodzią we wrześniu br. oraz
- urlopu udzielonego na podstawie art. 1672 Kodeksu pracy
nie może przekroczyć 8 dni.
Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy
Może Cię także zainteresować: Multikulturowość w logistyce – jak sprostać nowym wyzwaniom?