Nowe formy pomocy dla pracowników poszkodowanych w powodzi
Szkolenia wstępne w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy
W przypadku pracowników zamieszkałych na terenie gminy poszkodowanej w związku
z powodzią we wrześniu br. w okresie do 31 grudnia br. dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, z wyjątkiem instruktażu stanowiskowego:
1) pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym;
2) pracownika zatrudnianego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych;
3) pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w pkt 1 i 2;
4) ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.
W przypadku gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy przypada w ww. okresie – termin ten wydłuża się do 30. dnia od dnia zakończenia tego okresu.
Rady pracowników, społeczni inspektorzy pracy
W przypadku gdy w okresie miedzy 5 października a 30 listopada br. upływa kadencja rady pracowników lub społecznego inspektora pracy, powołanych u pracodawców działających na terenie gminy poszkodowanej w związku z powodzią we wrześniu br., i nie istnieją warunki do przeprowadzenia wyborów rady pracowników lub społecznego inspektora pracy, kadencja rady pracowników lub społecznego inspektora pracy ulega przedłużeniu do czasu przeprowadzenia wyborów na nową kadencję, jednak nie dłużej niż do 30. dnia od dnia zakończenia tego okresu. Stosuje się to odpowiednio do kadencji organów statutowych związku zawodowego, związku lub organizacji przedsiębiorców, związków pracodawców, ich federacji i konfederacji.
Terminy na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę, żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania, żądanie nawiązania umowy o pracę
W przypadku pracowników zamieszkałych na terenie gminy poszkodowanej w związku
z powodzią we wrześniu br. w okresie do 31 grudnia br. terminy, o których mowa w art. 264 Kodeksu pracy, tj. terminy na:
- odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę,
- żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania,
- żądanie nawiązania umowy o pracę
nie rozpoczynają się, a rozpoczęte ulegają zawieszeniu na ten okres i rozpoczynają swój bieg od 31 grudnia br.
W przypadku pracowników zamieszkałych na terenie gminy poszkodowanej w związku z powodzią we wrześniu br. wniosek o przywrócenie terminu, o którym mowa w art. 265 § 2 Kodeksu pracy, tj. wniosek o przywrócenie uchybionego terminu na odwołanie do sądu pracy w sprawie świadectwa pracy, zwolnienia z pracy lub nawiązania stosunku pracy, wnosi się w terminie 60 dni od 31 grudnia br.
Okres przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 291 § 1 Kodeksu pracy, ulega wydłużeniu o okres do 31 grudnia 2024 r.
Tymczasowe przeniesienie pracownika samorządowego
W okresie do 31 grudnia br. pracownika samorządowego, o którym mowa w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, można tymczasowo przenieść, za jego zgodą, do wykonywania takiej samej lub innej pracy, niż określona w umowie o pracę, zgodnej z jego kwalifikacjami, w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej, o której mowa w art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, tj. regionalnym ośrodku polityki społecznej, powiatowym centrum pomocy rodzinie, ośrodku pomocy społecznej, centrum usług społecznych.
W przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, domu pomocy społecznej, placówce specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego, ośrodka wsparcia i ośrodka interwencji kryzysowej – w tej samej lub innej miejscowości, jeżeli nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego, oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przyjmującej.