Wypadek przy napełnianiu syfonu gazem
Nieprawidłowe nabijanie syfonu
W ramach badania okoliczności wypadku inspektor PIP przesłuchał m.in. poszkodowaną, która zeznała, że do zdarzenia doszło w trakcie nabijania syfonu trzecim nabojem. Stwierdziła m.in., że „zasadniczo syfon powinien być nabijany dwoma nabojami, ale często w nabojach jest za mało gazu albo część gazu ucieknie przy wkręcaniu i wówczas trzeba dobić syfon trzecim nabojem. Tego dnia uznałam, że naboje się źle wkręcają i stąd użyłam trzeciego naboju”.
W ocenie inspektora PIP taki sposób eksploatacji syfonu do bitej śmietany był niezgodny z instrukcją producenta. Prawdopodobnie spowodował wystąpienie w zbiorniku zbyt dużego ciśnienia skutkującego zerwaniem głowicy syfonu z kołnierza zbiornika.
Uszkodzenia syfonu
W wyniku oględzin przedmiotowego syfonu Hendi, przy obsłudze którego doszło do zerwania głowicy, stwierdzono, że gwint kołnierza zbiornika syfonu posiada uszkodzenia mechaniczne. Zdaniem inspektora PIP powstały one w momencie wypadku w trakcie zerwania głowicy syfonu ze zbiornika. Ponadto oględziny wykazały, że uszczelka głowicy jest przerwana, w efekcie czego mogło dochodzić do wydostawania się gazu ze zbiornika.
Przyczyny wypadku
Na podstawie oględzin urządzenia – syfonu, analizy dokumentów oraz zeznań poszkodowanej i świadków zdarzenia inspektor PIP ustalił następujące przyczyny wypadku:
- niewłaściwe i niezgodne z instrukcją urządzenia napełnianie syfonu podtlenkiem azotu, tj. nabicie go kolejno tr...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych