Postępowanie w trakcie napadu padaczki w miejscu pracy
Jesteś świadkiem napadu drgawkowego. Jak powinieneś zachować się w tej sytuacji i poprawnie udzielić pierwszej pomocy?
Napad drgawkowy to dramatyczne i spektakularne zjawisko charakteryzujące się utratą przytomności oraz z reguły występującymi mimowolnymi skurczami mięśni. Konwulsje mają za swoją przyczynę powstanie w mózgu ognisk neuronów o nieprawidłowej budowie lub zaburzonym przewodnictwie. Jako wieloprzyczynowy zespół chorobowy mogą mieć wiele powodów powstawania, takich jak:
- przewlekłe schorzenia neurologiczne, np. padaczka,
- zatrucia (alkoholem, narkotykami, lekami),
- urazy czaszkowo-mózgowe,
- wysoka gorączka,
- niedotlenienie ośrodkowego układu nerwowego,
- zaburzenia metaboliczne (cukrzyca),
- guzy mózgu.
Na miejscu zdarzenia ustalenie przyczyny wystąpienia drgawek może być trudne lub niemożliwe, dlatego osoba udzielająca pierwszej pomocy nie powinna tracić czasu na identyfikację etiologii trwających konwulsji. Do zadań ratownika należy skoncentrowanie się na działaniach krytycznie ważnych dla zabezpieczenia podstawowych czynności życiowych chorego i profilaktyki urazów wtórnych. Pomocny w działaniach ratunkowych może być akronim BUBA 112 (tab. 1).
Napad drgawkowy może być dla niedoświadczonej w udzielaniu pierwszej pomocy osoby doświadczeniem wstrząsającym. Chorzy mogą w trakcie konwulsji sinieć, mieć bezdechy, na ustach często pojawia się spieniona wydzielina, nierzadko podbarwiona krwią, a całe ciało pręży się i wygina.
Działania ratunkowe
Działania ratunkowe rozpoczynamy od zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Należy przyjąć, że istnieje niebezpieczny dla na...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych