Mobbing w przedsiębiorstwie. Jego przyczyny, występowanie i przeciwdziałanie mu – cz. II
Społeczne skutki mobbingu
W skali społecznej przemoc psychiczna oznacza duże koszty z tytułu leczenia, rehabilitacji i świadczeń związanych z przejściem na rentę lub wcześniejszą emeryturę osoby, która została ofiarą działań mobbingowych. Jak podaje Bożena Kłos, w Szwecji oszacowano, że 20-40% wcześniejszych emerytur w roku, w którym przeprowadzono badania, było spowodowanych złymi stosunkami w środowisku pracy, a trzech na pięciu wczesnych emerytów doświadczało mobbingu [9]. Oczywiście konsekwencje mobbingu dla jego ofiary i otoczenia mogą przyjmować różne formy; powyżej wymieniono przykłady najczęściej pojawiających się [10, 5].
Mając na uwadze wymienione skutki działań mobbingowych, w interesie jednostki, organizacji i społeczeństwa powinno być dążenie do eliminacji przemocy psychicznej w miejscu pracy.
Przeciwdziałanie zjawisku mobbingu w organizacji
Przezwyciężanie mobbingu w organizacji powinno postępować dwutorowo. Należy zadbać o właściwe zarządzanie personelem, prowadzić odpowiednią politykę rekrutacyjną, ale też położyć nacisk na regularne szkolenia i konferencje poświęcone zagadnieniom przemocy w pracy. Budując kulturę organizacji, trzeba pamiętać, że muszą cechować ją: otwartość i jawność, a prawo do krytyki i swobodnego wypowiadania się przysługuje każdemu pracownikowi. Przeciwdziałanie mobbingowi w przedsiębiorstwie musi być działaniem systemowym. Przede wszystkim dotyczy pracodawcy, który powinien wprowadzić procedury przeciwdziałania mobbingowi oraz natychmiast reagować na nieakceptowane zachowania w miejscu pracy. Pracownicy również mają możliwość chronienia się przed działaniem mobbingowym.
Wiedza na temat mobbingu
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych