Mikrobiologiczne zagrożenia w produkcji żywności i gastronomii
Prewencja zagrożeń biologicznych w miejscu pracy stanowi nowe i dynamicznie rozwijające się zjawisko. Stanowi ono wyzwanie dla służb BHP i higieny przemysłowej. Z jakimi zagrożeniami muszą zmierzyć się osoby pracujące przy produkcji żywności i w gastronomii?
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005 r. (Dz.U. 2005, nr 81, poz. 716 z późn. zm.) reguluje zagadnienia dotyczące szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki, czyli wskazuje jakie zagrożenia w produkcji żywności mogą spotkać osoby pracujące w gastronomii. W rezultacie rozporządzenie zawiera:
- klasyfikację i wykaz szkodliwych czynników biologicznych,
- wykaz prac, które narażają pracowników na działanie czynników biologicznych,
- szczegółowe warunki ochrony pracowników przed tymi zagrożeniami,
- sposób prowadzenia rejestru prac narażających pracowników na szkodliwe działanie czynników biologicznych.
Kwestie ochrony pracowników przed ryzykiem związanym z narażeniem na działanie czynników biologicznych w miejscu pracy regulowane są również Dyrektywą 2000/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 września 2000 r. [1, 2]. Prace w zakładach produkcji żywności oraz prace, podczas których dochodzi do kontaktu z produktami pochodzenia zwierzęcego, są uznane za prace związane z narażeniem pracowników na działanie szkodliwych czynników biologicznych. Klasyfikacja szkodliwych czynników biologicznych obejmuje wszystkie czynniki (375) ujęte w dyrektywie 2000/54/WE. Poza tym [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!