Miejsce BIOZ w procesie inwestycyjnym w budownictwie
Budownictwo jako dziedzina działalności człowieka obejmująca wznoszenie obiektów budowlanych związana była z każdą historyczną epoką. Do zadań współczesnego budownictwa należą: wznoszenie nowych obiektów budowlanych oraz przebudowa, odbudowa, modernizacja i konserwacja obiektów już istniejących, a także ich rozbiórka w przypadkach, kiedy nie spełniają wymagań technicznych (np. bezpieczeństwa) lub z innych przyczyn.
Dawne budownictwo charakteryzowało się powtarzalnością form w zakresie układu poszczególnych budynków, a także stosowanych materiałów. Proces budowania był jednakowy dla wszystkich obiektów budowlanych, nie sprawiał kłopotów w trakcie ich realizacji. Wraz z postępem w technice przybywało nowych czynności niezbędnych przy wykonywaniu robót budowlanych. Nowoczesne materiały, a także nowe techniki pracy, w których pracę ludzką zastępowały maszyny, spowodowały radykalne zmiany w procesach budowania. Każdy obiekt budowlany wymagał indywidualnego zestawienia czynności występujących w procesie oraz zaprojektowania technologii i organizacji robót, aby w dalszej kolejności przystąpić do wykonania obiektu budowlanego. Pojawiło się tzw. podejście procesowe, z nastawieniem na ciągłe i usystematyzowane działania mające na celu planowanie oraz kontrolę wykonania czynności danego procesu tak, aby w pełni zrealizować jego cel.
Polegało to na ukierunkowaniu działań na procesy w niej zachodzące i charakteryzowało się zastosowaniem odpowiedniej wiedzy, technik, koncepcji oraz narzędzi pomocnych w definiowaniu oraz wizualizacji udoskonaleń mających na celu wykonanie obiektu budowlanego. Całokształt czynności składających się na proces budowlany nie był jednakowy dla wszystkich inwestycji, a o ostatecznym efekcie zakończenia inwestycji decydowało wiele czynników. Dziś w praktyce budowlanej największą uwagę zwraca się na najniższy koszt realizacj...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych