Międzynarodowy Dzień Kobiet w 2021 r.
Co roku 8 marca, czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet służy zwiększaniu świadomości na temat wciąż utrzymujących się barier i wyzwań w zakresie osiągnięcia równości płci dla wszystkich. EU-OSHA zadaje pytanie, jak uczynić miejsca pracy w UE zdrowszymi, bezpieczniejszymi i sprzyjającymi większej równości?
Międzynarodowy Dzień Kobiet dla Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy jest dniem, w którym zwraca się szczególną uwagę na to, jak kobiety, spośród innych grup pracowników, są narażone na fizyczne, psychospołeczne i organizacyjne czynniki ryzyka w miejscu pracy, pod względem zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego, w tym w ramach podwójnej roli pracownika i nieopłacanej opiekunki.
Kobiety a bezpieczeństwo i higiena pracy
Mężczyźni i kobiety różnią się pod względem biologicznym (różnice w zakresie płci biologicznej), różnią się też wykonywane przez nich prace, warunki pracy i sposób traktowania przez społeczeństwo (różnice w zakresie płci kulturowej). Różnice te mogą mieć wpływ na zagrożenia dla mężczyzn i kobiet w miejscu pracy oraz na sposoby ich oceny i kontroli. Z tego względu EU-OSHA bada zagadnienia BHP dotyczące kobiet w pracy i podnosi świadomość w tym zakresie.
Różnice mogące wpływać na BHP
Występują różnice, które wpływają na zagrożenia dla kobiet i mężczyzn. Kobiety:
- pracują w konkretnych sektorach i wykonują konkretne rodzaje pracy;
- łączą obowiązki domowe z zawodowymi;
- są niedostatecznie reprezentowane [...]