Metody badań i pomiarów czynników szkodliwych na stanowiskach pracy. Wytyczne dotyczące wyposażenia pomiarowego – cz. I
Mierniki poziomu dźwięku
Pomiary hałasu realizowane według wymienionych strategii mogą być wykonywane za pomocą całkująco-uśredniających mierników poziomu dźwięku lub indywidualnych mierników ekspozycji na dźwięk [4].
Norma PN-EN ISO 9612:2011 wymaga, aby mierniki poziomu dźwięku, łącznie z mikrofonem i okablowaniem, spełniały wymagania normy IEC 61672-1:2002 dla przyrządów pomiarowych klasy 1 lub 2. Preferowane są mierniki klasy 1, które zalecane są do wykonywania pomiarów hałasu w bardzo niskich temperaturach lub gdy w hałasie dominują składowe wysokoczęstotliwościowe [4].
W przypadku stosowania do pomiarów indywidualnych mierników, powinny one, wraz z mikrofonem i okablowaniem, spełniać wymagania normy IEC 61252. Polecane są mierniki klasy 1, spełniające wymagania IEC 61672-1:2002, które zalecane są do stosowania w pomiarach hałasu w bardzo niskich temperaturach lub gdy w hałasie dominują składowe wysokoczęstotliwościowe [4].
W trakcie rutynowych pomiarów hałasu na stanowiskach pracy stosowany jest również kalibrator akustyczny. Służy on do kalibracji i sprawdzenia całego toru pomiarowego.
Zgodnie z normą PN-EN ISO 9612:2011 kalibrator akustyczny powinien spełniać wymagania podane w normie IEC 60942:2003 dla przyrządów klasy 1 [4].
Zarówno mierniki poziomu dźwięku, jak i kalibrator akustyczny powinny podlegać sprawdzeniom okresowym (wzorcowaniom) na zgodność z przywołanymi normami, realizowanymi przez laboratoria wzorcujące, w odstępach czasu nie dłuższych niż 2 lata [4].
Drgania mechaniczne
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!