Metody badań i pomiarów czynników szkodliwych na stanowiskach pracy. Wytyczne dotyczące wyposażenia pomiarowego – cz. I
Brak wymogu uzyskania akredytacji
Wykonywanie badań i pomiarów w obszarze dobrowolnym nie wymaga uzyskania akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji.
Zgodnie z punktem 7.2.1.3 i punktem 7.2.1.4 normy akredytacyjnej laboratoria badawcze powinny zapewnić stosowanie ostatniej ważnej wersji metody badawczej. Metoda badawcza powinna zostać określona przez klienta. W sytuacji gdy klient jej nie określił, laboratorium powinno wybrać właściwą metodę i poinformować klienta o jej wyborze. Badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia powinny być realizowane w oparciu o metody z norm międzynarodowych, regionalnych lub krajowych. Powinny być wykonywane przez renomowane organizacje techniczne, metody opublikowane w czasopismach naukowych oraz określone przez producentów wyposażenia. Wszystkie wymienione metody są rekomendowane. Laboratorium może również wykorzystywać metody opracowane lub zmodyfikowane przez siebie [3].
W najczęściej wykonywanych badaniach i pomiarach czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, tj. pomiary hałasu; drgań mechanicznych; mikroklimatu oraz badania stężenia pyłów, jak również substancji chemicznych, stosowane są polskie normy (pomiary hałasu; drgań mechanicznych; mikroklimatu i badania stężenia pyłów). W przypadku substancji chemicznych wykorzystywane są również metody międzynarodowe oraz metody opracowane lub zmodyfikowane przez laboratorium.
Hałas
Pomiary ekspozycji pracowników na hałas w środowisku pracy oraz obliczenie poziomu tej ekspozycji wykonywane są metodą techniczną. Metoda jest zgodna z normą PN-EN ISO 9612:2011 Akustyka – Wyznaczanie zawodowej ekspozycji na hałas – Metoda techniczna. Omawiana metoda jest przydatna w badaniach epidemiologicznych dotyczących [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!