Bezpieczeństwo pracy mechanika pojazdów samochodowych
Mechaniczno-elektryczny warsztat samochodowy jest dość specyficznym miejscem pracy, gdzie obecny jest szereg różnego rodzaju zagrożeń. Pochodzą one najczęściej od samego środka transportu, od wyposażenia obiektu lub od prowadzonej operacji technologicznej.
W Polsce zarejestrowanych jest około 29 635 mln pojazdów samochodowych i ciągników, z czego 22 504 mln stanowią samochody osobowe [1]. Warto również zaznaczyć, że średni wiek samochodu osobowego w Polsce wynosi 13,8 roku [2]. Taki stan rzeczy sprawia, że istnieje zapotrzebowanie na obsługi techniczne (wykonywane okresowo) oraz naprawy (wykonywane w przypadku, kiedy są one niezbędne) środków transportu. Czynności obsługowo-naprawcze są najczęściej wykonywane na zasadzie usługi poprzez działalność różnego rodzaju warsztatów, które zalicza się do szeroko pojętych obiektów zaplecza technicznego motoryzacji. Usługi te związane są najczęściej z różnego rodzaju czynnościami, na przykład: diagnostyką, obsługami technicznym i naprawami pojazdów samochodowych. Warto zaznaczyć, że zatrudniają one najczęściej wykwalifikowanych pracowników, takich jak między innymi: mechanicy, elektromechanicy, elektrycy, blacharze, lakiernicy, diagności, pracownicy myjni i stacji paliw.
Wprowadzenie
Szacuje się, że w Polsce zarejestrowanych jest około 20 tysięcy warsztatów samochodowych, a w ciągu roku suma wizyt w warsztatach wynosi około 38,5 mln [3]. Przy tak wielkiej skali tego zjawiska ważne jest, aby scharakteryzować zagrożenia występujące w tych miejscach pracy. Poza tym ogromna jest różnorodność prowadzonych prac, ich zakres oraz wykorzystywane materiały i urządzenia. Prócz tego należy zaznaczyć, że zmienia się również park maszyn obsługiwany i naprawiany w warsztatach. Wystarczy tu wspomnieć o samochodach elektrycznych lub hybrydowych.<...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych