Bezpieczne postępowanie z materiałami żrącymi
Charakterystyka najczęściej stosowanych materiałów żrących
Kwas chlorowodorowy, kwas solny, HCl
To nieorganiczny związek chemiczny, kwas beztlenowy. Bezbarwna ciecz, wodny roztwór gazowego chlorowodoru, o maksymalnym stężeniu 38%. Stężony kwas solny określany jest jako,,dymiący”, ponieważ ulatnia się z niego gazowy chlorowodór. Kwas techniczny może charakteryzować się barwą żółtą. Indywiduum to znalazło szerokie zastosowanie w przemyśle włókienniczym, tworzyw sztucznych, farmaceutycznym oraz przy produkcji barwników. Patrząc z perspektywy przechowywania, podłoga w magazynie powinna być wykonana z materiałów kwasoodpornych i łatwa do zmycia. Kwas solny należy przechowywać z dala od zasad w celu wyeliminowania ryzyka wystąpienia reakcji niepożądanych. Wśród materiałów niezgodnych, z którymi nie powinien być magazynowany kwas chlorowodorowy, wyróżnia się m.in.: zasady, metale i stopy metali.
Kwas siarkowy (VI)
To nieorganiczny związek chemiczny, kwas tlenowy. Bezbarwna, oleista ciecz, bardzo higroskopijna. Kwas siarkowy w handlu dostępny jest w formie roztworu o stężeniu 98%. Znalazł zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, przy produkcji innych kwasów, barwników, materiałów wybuchowych oraz nawozów sztucznych. Wśród m...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych