Bezpieczne postępowanie z materiałami żrącymi
Jak uchronić się przed działaniem żrącym niektórych substancji i mieszanin? Charakteryzujemy najczęściej stosowane materiały żrące oraz ich magazynowanie, przewóz i usuwanie. Przybliżamy także, jak powinna wyglądać bezpieczna praca z materiałami żrącymi w laboratorium.
Materiały żrące to substancje, a także mieszaniny, które w sposób negatywny oddziaływują na skórę lub błony śluzowe, jeżeli wejdą z nimi w kontakt. Chemikalia charakteryzujące się tym zagrożeniem mogą również uszkodzić lub zniszczyć inne towary, środki transportu lub powierzchnie. W tej grupie materiałów występują zarówno materiały stałe, jak również materiały ciekłe. Substancje stałe mogą oddziaływać żrąco lub drażniąco po zwilżeniu lub w kontakcie z błoną śluzową albo wilgotną skórą. Dodatkowo grupę tę reprezentują materiały, które tworzą żrącą ciecz w obecności wody lub które wydzielają parę, lub mgłę stwarzającą niniejsze zagrożenie w obecności naturalnej wilgoci powietrza. Bez względu na mechanizm powstawania zagrożenia, działanie żrące może występować z ustalonym natężeniem. W obowiązującym prawodawstwie natężenie zostało ocenione na podstawie czasu trwania kontaktu niezbędnego do spowodowania całkowitej martwicy skóry ludzkiej:
- Duże zagrożenie wyk...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych