Magazynowanie towarów
Magazynowanie towarów jest procesem, który przede wszystkim opiera się na przyjmowaniu, składowaniu oraz przygotowywaniu ładunków do dalszego transportu. Jak powinno wyglądać bezpieczne, sprawne i efektywne magazynowanie towarów?
Magazynowanie towarów odbywa się w szczególności z wykorzystaniem wózków jezdniowych podnośnikowych. Proces magazynowania musi przebiegać sprawnie i bez jakichkolwiek zakłóceń. Co zatem umożliwia prawidłowy przepływ towarów w magazynie?
Budowle magazynowe – zamknięte, półotwarte i otwarte
Budowle magazynowe zamknięte są to budowle całkowicie osłonięte za pomocą pełnych przegród budowlanych. Obejmują one zwykle budynek z otworami bramowymi, rampę przeładunkową, daszek nadrampowy i plac przymagazynowy. Wśród budowli magazynowych są też bunkry i piwnice do składowania niebezpiecznych substancji chemicznych itp. oraz zbiorniki zamknięte i silosy – do składowania gazów, wyrobów płynnych oraz sypkich luzem. Budowle magazynowe półotwarte to takie, które posiadają dach i przynajmniej jedną ze ścian. Są to m.in.:
- wiaty – obiekty (posiadające dach i przynajmniej jedną ze ścian), których zadaniem jest ochrona składowanych zapasów, głównie przed opadami atmosferycznymi,
- zasieki – przegrody wybudowane w postaci pionowych, pełnych lub ażurowych ścian oporowych dla składowanych zapasów, którymi najczęściej są materiały sypkie.
Budowle magazynowe otwarte to takie, które służą do magazynowania produktów odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Są to zwykle place przygotowane do gromadzenia odpowiednich towarów.
Właściwości fizyczne i chemiczne, które decydują o warunkach przechowyw...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych