Praca w chłodni. Jak zabezpieczyć pracownika?
III. Remonty i konserwacje
- Wszelkie prace związane z instalacją elektryczną może wykonywać tylko pracownik z odpowiednimi kwalifikacjami.
- Wszelkie naprawy i konserwacje urządzeń powinny być wykonywane przez przeszkolony i wykwalifikowany personel. Pracownikowi obsługującemu urządzenia nie wolno tych czynności dokonywać.
IV. Zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych
a) O wadach i/lub uszkodzeniach należy niezwłocznie zawiadomić przełożonego.
b) Urządzenie, którego uszkodzenie stwierdzono w czasie pracy, powinno być niezwłocznie odłączone od zasilania i odpowiednio oznakowane.
c) Każdy zaistniały wypadek przy pracy należy zgłaszać swojemu przełożonemu, a stanowisko pracy pozostawić w takim stanie, w jakim nastąpił wypadek.
Zagrożenia w pracy
Jednym z istotnych zagrożeń w gastronomii są czynności wykonywanie w chłodni. Przenoszenie produktów i półproduktów do/z chłodni może znacząco nadwyrężać kręgosłup. Często wymuszona pozycja ciała, niska temperatura i śliska podłoga są powodem wielu wypadków i sytuacji potencjalnie wypadkowych. By maksymalnie ograniczyć zagrożenie, należy przede wszystkim pilnować norm dźwigania, zapewnić odpowiednie środki ochrony indywidualnej w postaci obuwia z podeszwą antypoślizgową, polar, który ochroni pracownika przed wyziębieniem organizmu, oraz rękawice mrozoodporne. Istotne jest również zapewnienie pracownikowi bezpiecznego wyjścia z pomieszczenia chłodni, stosując klamki wewnętrzne oraz możliwość wezwania pomocy w przypadku awarii, np. w postaci dzwonka.
WAŻNE
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!