Ergonomia w logistyce
Logistyk jest narażony na obciążenia wynikające z długiej pracy przy komputerze, natomiast na stanowisku magazyniera występują duże obciążenia dynamiczne. Co zrobić, by praca w logistyce była ergonomiczna?
Logistyka jako praktyczna dziedzina wiedzy wywodzi się, jak niestety wiele innych osiągnięć ludzkości, z wojskowości. Sięga ona swymi początkami X w., gdy stała się uznanym elementem sztuki wojennej (poza strategią i taktyką), opisanym przez cesarza Bizancjum Leona VI. W świecie cywilnym początków znaczącego rozwoju logistyki należy szukać na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia w postaci tzw. logistyki sprzedaży (dystrybucyjnej). A dalej poszło już „z górki” – rozwinęły się kolejne, wyspecjalizowane działy logistyki: zaopatrzenia, produkcji, transportu, gospodarka magazynowa. Poszczególne działy logistyki żyły właściwie własnym życiem do lat siedemdziesiątych, by połączyć się wówczas w dwa nurty – zarządzanie materiałami i dystrybucję.
Początek XXI w. i postępująca globalizacja wiążą się z dalszą zmianą podejścia do logistyki i wyjściem poza pojedynczą organizację gospodarczą – powstały wówczas m.in. określenia logistyczny łańcuch dostaw czy sieć dostaw. Jednocześnie nastąpiła całkowita integracja w podejściu do zarządzania logistycznego. Rozwój technologii oraz świadomości ludzi spowodował z kolei powstanie takich działów logistyki, jak: ekologistyka, logistyka odzysku (recyrkulacji, utylizacji), e-logistyka itd. Aktualnie logistyka to jeden z ważniejszych problemów zarządzania zarówno w skali pojedynczego zakładu, jak i branży czy całej gospodarki.
Działania z zakresu logistyki
W praktyce logistyka obejmuje swoim zainteresowaniem wszystkie procesy planowania, realizowania i kontrolowani...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych