Logistyka a bezpieczeństwo na stanowisku pracy
Przygotowanie
Zakład produkcyjnym, który w swojej organizacji dysponuje działem przygotowania produkcji. Odpowiada za wykonanie poszczególnych detali, wraz z dostarczeniem ich na stanowiska pracy do dalszego etapu produkcji.
Prace rozpoczynają się przez podział dokumentacji wykonawczej na czynności wykonywane na poszczególnych stanowiskach, np.
- operatora:
- wypalarki plazmowo-gazowej,
- nożyc gilotynowych,
- prasy krawędziowej,
- piły taśmowej,
- wiertarki stołowej,
- tokarki,
- frezarki,
- spawacza MIG/MAG.
Każde z tych stanowisk oparte jest na łańcuchu dostaw, komunikacji i procesów produkcji.
Pierwszym etapem przygotowania detali jest proces np. wypalenia na wypalarce CNC i cięcia na pile taśmowej. Detale wypalone trafiają do kolejnej obróbki – gięcia i obróbki skrawaniem. W tym procesie ciągłość produkcji jest zależna od systemu dostaw. Ciągłość produkcji jest zależna również od kolejności wykonania poszczególnych detali i czasu przekazania detali do dalszej obróbki. Planowanie w tym procesie dotyczy kolejności wykonania poszczególnego detalu oraz rodzaju środka transportu dostosowanego do typu detalu oraz od usytuowania stanowiska i wyznaczonych w przedsiębiorstwie miejsc składowania. W porozumieniu z pracownikiem nadzoru, na poszczególnych stanowiskach są wykonywane półprodukty zgodnie rysunkami wykonawczymi detalu. Ostatnim zadaniem jest dostarczenie przerobionego materiału na stanowiska do poszczególnych działów. Gdzie dalszy proces ma charakter linii produkcyjnej. Na końcu tej linii powstaje gotowy produkt, oceniony przez dział jakości i przygotowany do odbioru, wysyłki.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych