Lockout/Tagout – krok po kroku
Lockout/Tagout jako część programu kontroli energii
W każdym miejscu pracy powinien obowiązywać program kontroli zużycia energii, którego częścią jest bezpieczeństwo LoTo. Program kontroli energii obejmuje ustalone procedury używania zabezpieczeń (np. kłódki) i znaczników:
- same zamki i etykiety,
- szkolenie pracowników w zakresie niebezpieczeństw związanych z niebezpieczną energią oraz procedurami, zasadami i wyposażeniem lockautów/tagów,
- okresowe weryfikacje i przeglądy systemu (przynajmniej raz w roku).
Co obejmuje przegląd? Okresowa kontrola ma na celu upewnienie się, że pracownicy znają swoje obowiązki wynikające z procedury i nadal prawidłowo wdrażają procedury kontroli energii. Inspektor, który jest osobą upoważnioną i nieuczestniczącą w stosowaniu określonej procedury kontrolnej, musi być w stanie określić, co następuje:
- pracownicy postępują zgodnie z procedurą kontroli energii,
- zaangażowani pracownicy znają swoje obowiązki wynikające z procedury,
- procedura jest odpowiednia, aby zapewnić niezbędną ochronę i wprowadzić potrzebne zmiany.
W przypadku procedury izolacji źródeł energii kontrola okresowa musi obejmować przegląd obowiązków każdego upoważnionego pracownika w ramach kontrolowanej procedury kontroli energii. W przypadku użycia Tagout przegląd inspektora obejmuje również pracowników, których dotyczy problem. Ze względu na rosnące znaczenie ich roli w unikaniu przypadkowego lub niezamierzonego uruchomienia maszyny. Ponadto pracodawca musi zaświadczyć, że wyznaczeni inspektorzy przeprowadzają kontrole okresowe. Lista kontrolna musi zawierać następujące informacje:
- maszynę ...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych