Ocena ryzyka zawodowego laboranta
Praca w laboratorium wiąże się z narażeniem pracownika m.in. na czynniki chemiczne. Jakie inne zagrożenia występują na stanowisku pracy laboranta?
Pracodawca, tworząc miejsce i stanowisko pracy w laboratorium, jest zobowiązany uwzględnić ochronę zdrowia pracowników. Laborant w dużej mierze jest narażony na czynniki chemiczne występujące w formie aerozoli, par czy cieczy, dlatego też wspomniana ochrona jest niezwykle ważna.
Obowiązki pracodawcy
Przy tworzeniu stanowiska pracy w myśl zasad bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca bierze pod uwagę warunki techniczne, określając usytuowanie, wykonanie ścian i stropów tak, aby były niepalne, a wysokość pomieszczenia miała minimum 3,3 m. Powinien pamiętać, aby stosowana nawierzchnia była równa, nieśliska, bez ubytków, a oświetlenie było sztuczne i naturalne, przy czym zaleca się do pracy w laboratorium przy pracy ogólnej natężenie oświetlenia sztucznego 500 lx, a przy sprawdzaniu barw 1000 lx w polu zadania.
Ponadto pracodawca uwzględnia wentylację i wyciągi stanowiskowe, temperaturę, a także przejścia i dojścia. Pracodawca bierze pod uwagę, jakie powinny być stosowane środki ochrony indywidualnej i zbiorowej na danym stanowisku pracy, liczbę zatrudnionych pracowników (w celu uwzględnienia wolej powierzchni przypadającej na jednego pracownika), stosowane maszyny i urządzenia, stosowane substancje chemiczne i mieszaniny.
Identyfikacja substancji chemicznych i mieszanin
Istotą tworzenia przez pracodawcę laboratorium jest identyfikacja wspomnianych substancji chemicznych i mieszanin. Wykaz ten powinien być regularnie aktualizowany. Powinien zawierać...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych