Kształtowanie bezpieczeństwa w zakładzie produkcyjnym

Na organizację bezpiecznej pracy na produkcji warto spojrzeć przez pryzmat wymagań stawianych pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa odnoszącego się do: obiektów, pomieszczeń, stanowisk pracy, maszyn urządzeń i sprzętu. Omawiamy zasady i wymagania bhp stosowane na halach i liniach produkcyjnych.

Produkcja to działalność gospodarczo-techniczna, której celem jest wytwarzanie produktów. Choć, jak wiadomo, jest to obszernie definiowana działalność zarówno technicznie, organizacyjnie czy ekonomicznie. Ma też bardzo wiele znaczeń wzajemnie ze sobą powiązanych. Produkcję, ujmując statystycznie, możemy nazwać jako ogół wytworzonych przez przedsiębiorstwo produktów. Natomiast w ujęciu ekonomicznym to wytwarzanie dóbr użytkowych w celu zaspokojenia popytu konsumentów. W aspekcie zarządzania rozumiemy ją jako procesy produkcji i pracy wzajemnie ze sobą powiązane. Fot. 1 ilustruje przykład organizacji procesów produkcji w procesie pracy. Jak kształtować bezpieczeństwo w zakładzie produkcyjnym?

Obowiązki pracodawcy a bezpieczeństwo w zakładzie produkcyjnym

Dbałość o bezpieczeństwo pracowników jest nadrzędnym obowiązkiem każdego pracodawcy. Specyfika działalności przedsiębiorstw czy zakładów produkcyjnych wymaga rygorystycznego podejścia osób organizujących prace podległych pracowników, ze względu na szereg występujących zagrożeń. W przedsiębiorstwach w dziale produkcji, tak samo jak w każdym innym miejscu pracy, występują zagrożenia i mogą one generować wypadki. Część tych zagrożeń wiąże się ze specyfiką danej branży, zawodu, stanowiska czy miejsca pracy. Ale niestety, część z nich wynika z braku przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa, lekceważenia ich, tolerowania przez nadzór odstępstw od przyjętych zasad.

Można b...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.