Rola koordynatora ds. bezpieczeństwa i higieny pracy w przepisach prawa pracy
Problemy interpretacyjne
Należy zaznaczyć, że prawa i obowiązki koordynatora bhp nie reguluje Kodeks pracy. Podobnie inne akty prawne, co prowadzi do problemów interpretacyjnych. Przykładowo problematyka koordynatora sprawującego nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy została pominięta w tak istotnych rodzajach działalności jak:
- Sekcja B – Górnictwo i wydobywanie,
- Sekcja C – Przetwórstwo przemysłowe.
Ponadto takich uregulowań nie znajdziemy np. w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.03.169.1650 z póź. zm.). Wynika z niego, że w przypadku wykonywania robót budowlanych, rozbiórkowych, remontowych i montażowych prowadzonych bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części w miejscach przebywania pracowników zatrudnionych przy innych pracach lub działania maszyn i innych urządzeń technicznych powinny one być organizowane w sposób nienarażający pracowników na niebezpieczeństwa, ustalone w protokole.
Koordynator ds. bezpieczeństwa - obowiązek wyznaczenia?
„§ 82. Roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części w miejscach przebywania pracowników zatrudnionych przy innych pracach lub działania maszyn i innych urządzeń technicznych powinny być organizowane w sposób nienarażający pracowników na niebezpieczeństwa i uciążliwości wynikające z prowadzonych robót, z jednoczesnym zastosowaniem szczególnych środków ostrożności.
§ 83.1. Przed rozpoczęciem robót, o których mowa w § 82, pracodawca, u którego mają być prowadzone...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych