Konstrukcja i dobór środków ochrony oczu i twarzy
Sprzęt ochrony oczu i twarzy chroniący przed promieniowaniem laserowym
Do ochrony indywidualnej oczu przed promieniowaniem laserowym, w zakresie fal od 180 do 1000 µm służą okulary, gogle, a także osłony twarzy zaopatrzone w specjalne filtry ochronne (PN-EN 207) [7]. W związku z monochromatycznością promieniowania laserowego filtry ochronne przeznaczone są do konkretnych typów laserów. W przypadku gdy niebezpieczne promieniowanie laserowe powstaje w widzialnym zakresie widma od 400 nm do 700 nm, a ochrony oczu osłabiają to promieniowanie do wartości zdefiniowanych dla laserów klasy 2 (P ≤ 1 mW dla laserów pracy ciągłej – w tym przypadku fizjologiczne reakcje obronne, włącznie z odruchem mrugania, przyczyniają się do ochrony oczu), ochrony takie nazywamy środkami ochrony oczu do justowania laserów (PN-EN 2008) [8].
Sprzęt ochrony oczu i twarzy chroniący przed czynnikami termicznymi
Na „gorących” stanowiskach pracy wyposażonych w źródła intensywnego promieniowania termicznego występują zagrożenia zdrowia ze strony promieniowania optycznego oraz często zagrożenia mechaniczne (wywołane np. odpryskami stopionego metalu i żużlu; iskrami oraz bezpośrednim kontaktem z płomieniem). Stanowiska gorące występują m.in.: w hutach metali i szkła; odlewniach; walcowniach; przy piecach hartowniczych i obrotowych w cementowniach; przy wysokotemperaturowych piecach laboratoryjnych; podczas gaszenia pożarów; a także przy spawaniu gazowym; lutospawaniu; spawaniu mikroplazmowym, elektrycznym lub elektrożłobieniu przy cięciu tlenem lub strumieniem plazmy. Zagrożenia termiczne są przyczyną oparzeń gałki ocznej i mogą wywołać kataraktę. Skóra twarzy również narażona jest na oparzenia spowodowane kontaktem z gorącymi odpryskami ciał stałych lub intensywnym promieniowaniem cieplnym.
...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych