Konserwacja odzieży roboczej i ochronnej
Szkolenie
Powierzając pracownikom odzież i obuwie robocze, pracodawca powinien zapoznać ich z wymaganiami co do prawidłowego użytkowania, prania czy konserwacji. Co prawda nie wynika to wprost z przepisów kp, bo te obligują do obowiązkowego zapoznania pracownika ze sposobami posługiwania się ŚOI, ale właściwa dbałość o odzież przedłuża jej trwałość i wpływa na estetykę pracownika. Na szkoleniu powinniśmy zapoznać pracownika z informacjami zawartymi na metce odzieży. W razie powierzenia prania firmie zewnętrznej trzeba przekazać jej informację o wymogach stawianych odzieży ochronnej. Znakowanie odzieży na metce lub wszywce powinno zawierać informacje o:
- rodzaju produktu,
- nazwie producenta,
- wielkości odzieży zgodnie z EN ISO 13688,
- numerze normy, której wymagania spełnia konkretna garderoba,
- sposobie konserwacji,
- klasie ochronności (znak graficzny).
Odzież robocza wykorzystywana jest przez pracowników wielu gałęzi gospodarki, między innymi w:
- przychodniach zdrowia,
- szpitalach,
- gabinetach weterynaryjnych,
- gabinetach fizjoterapeutów,
- spa,
- sklepach,
- hotelach,
- gastronomii,
- salonach fryzjerskich i kosmetycznych.
Dbając o odzież roboczą, szczególnie w okresie zwiększonego ryzyka (pandemia COVID-19), warto przypomnieć pracownikom podstawowe zasady chroniące przed możliwością przeniesienia infekcji.
W trakcie pracy pracownicy zbierają na swoich ubraniach ogromne ilości drobnoustrojów, które łatwo mogą być przenoszone pomiędzy pracownikami oraz poza zakładem pracy. Wszyscy powinniśmy pamiętać o tym, że odzieży i obuwia roboczego należy używać [...]