Konflikt w miejscu pracy. Przyczyny, sposoby rozwiązywania, zapobieganie – cz. II
Inne przyczyny konfliktów w pracy
Kolejne przyczyny konfliktów występujących w pracy to:
- przeciążenie,
- brak właściwej komunikacji między przełożonymi a podwładnymi bądź współpracownikami,
- utrudniony kontakt z przełożonym,
- niejasne zasady przyznawania awansów czy dokonywania okresowych ocen pracowników,
- brak partycypacji pracowników w podejmowaniu decyzji,
- stronniczość,
- ciągła krytyka,
- odmawianie podwyżki lub urlopu, zwłaszcza kiedy podwładnemu bardzo na tym zależy.
Niesprecyzowane konkretnie zakresy obowiązków poszczególnych pracowników, faworyzowanie jednego pracownika lub kilku pracowników dużą premią czy prestiżowym szkoleniem, co powoduje negatywne nastawienie reszty współpracowników do wyróżnianej osoby, niesprawiedliwy czy niejasno określony podział obowiązków [5].
Możliwości konfliktu międzygrupowego są największe wtedy, gdy między członkami grup występują znaczne różnice pod względem takich cech jak: postawa wobec pracy, wiek i wykształcenie. Bardzo często wtedy pracownicy nie mają do siebie zaufania, nie umieją porozumiewać się ze sobą bądź po prostu darzą się wzajemną antypatią [1, 5, 6].
Konflikt w pracy – zapobieganie
Tak jak już zostało to powyżej przedstawione, konflikty w miejscu pracy są nieuniknione, a nawet potrzebne i występują we wszystkich zespołach, niezależnie od ich charakteru. Członkowie zespołów, którzy we wszystkim są zgodni, nie podważają założeń, nie wychodzą z nowymi pomysłami, nie wskazują błędów popełnianych w pracy, co z kolei będzie się przekładać na efektywność całego przedsiębiorstwa. Naturalnie [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!