Konflikt w miejscu pracy. Przyczyny, sposoby rozwiązywania, zapobieganie – cz. II
W drugiej części artykułu omawiającego konflikt w miejscu pracy przybliżamy jego przyczyny oraz opisujemy, jak mu zapobiegać. Podajemy również praktyczne wskazówki, jak postępować w razie wystąpienia konfliktu w miejscu pracy.
Konflikt zazwyczaj toczy się o dobra materialne, które często są ograniczone, bądź o wyznawane wartości i poglądy. Często może też chodzić o władzę, prestiż lub karierę. Przyczyną powstawania konfliktów mogą stać się różne, niekiedy sprzeczne interesy zespołowe lub osobiste. Źródło konfliktów może tkwić także w: urażonych ambicjach, bierności, niedotrzymywaniu obietnic, zazdrości, niewypowiedzianej krytyce czy niewywiązywaniu się z obowiązków służbowych [5, 6].
Przyczyny konfliktów
Przyczyn konfliktów w przedsiębiorstwach jest bardzo wiele. Przede wszystkim wynikają one ze specyfiki danej organizacji, a w szczególności jej wadliwej struktury, nieprawidłowych rozwiązań formalnych (np. nieodpowiednich regulaminów wewnętrznych) bądź nieodpowiedniej organizacji pracy. W literaturze przedmiotu często przedstawiane są poniższe przyczyny konfliktów w organizacjach:
- Dzielenie zasobów. Przy założeniu, że każda komórka organizacji miałaby dostęp do nieograniczonej liczby pracowników, ilości pieniędzy, materiałów, wyposażenia oraz przestrzeni roboczej, nie występowałby problem z podziałem tych zasobów. Możliwość konfliktu występuje dlatego, że wymienione powyżej zasoby są ograniczone. Musi się je przydzielać, dlatego nieuniknione jest, że pewne grupy otrzymają mniej, niż chcą lub potrzebują. W miarę rywalizacji poszczególnych grup o jak największy udział w dostępnych zasobach może pojawić się konflikt lub zanik współpracy.
- Współzależność. Im większa, tym większe mogą być problemy z jej koordynacją. [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!