Konferencja „Wpływ prawa unijnego na polskie prawo pracy”
Poprawa warunków pracy
Drugi dzień konferencji rozpoczął się wykładem „Projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych” wygłoszonym przez dr. hab. Tomasza Duraja, profesora w Katedrze Prawa Pracy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Problem jest o tyle ważny, że według szacunków UE obecnie aż 11% obywateli UE świadczy pracę za pośrednictwem platform internetowych, a dla 3 milionów osób stanowią one stałe źródło utrzymania. W ciągu ostatnich pięciu lat dochody w gospodarce cyfrowej platform pracy w UE wzrosły o około 500%. Aktualnie ponad 28 mln osób w UE pracuje za pośrednictwem cyfrowych platform pracy, a eksperci prognozują, że w 2025 r. ich liczba osiągnie 43 mln. Celem wystąpienia stało się więc przybliżenie podstawowych założeń projektowanej dyrektywy oraz zwrócenie uwagi na potencjalne problemy, które staną przed Polską w zakresie implementacji regulacji unijnej do polskiego porządku prawnego.
O problemach z tym związanych dyskutowali podczas panelu: dr hab. Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert FPP, Liwiusz Laska, ekspert OPZZ oraz Bartosz Kopeć, wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy.
Minimalne wynagrodzenia
Ostatni blok dyskusyjny przebiegał pod kątem problemów wskazanych przez dr. hab. Łukasza Pisarczyka, profesora w Katedrze Prawa Pracy i Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego, w wykładzie „Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej”.
Wspomniana dyrektywa jest jednym z elementów zmieniającej się Europejskiej Polityki Społecznej w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Stanowi ona odpowiedź na problemy społeczne występujące w UE, w tym wzrost kosztów utrzymania, a także zagrożenie ubóstwem nawet osób pracujących. Celem podejmowanych działań jest zapewnienie godnych warunków pracy i życia, w tym adekwatnych, a także sprawiedliwych wynagrodzeń.
O tych właśnie sprawach dyskutowali, w panelu moderowanym przez prelegenta, Zbigniew Żurek, wiceprezes BCC, ekspert ds. rynku pracy i dialogu społecznego, Sławomir Wittkowicz, ekspert FZZ, Jakub Szmit, ekspert Zespołu Prawnego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz Anita Gwarek, wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy.
Konferencja, odbywająca się w trybie hybrydowym pozwalającym na bieżące komentowanie dyskusji i zadawanie pytań przez internautów, była udaną próbą wywołania dyskusji w celu osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest dostosowanie polskiego prawa pracy do przepisów UE w celu ochrony interesów wszystkich stron uczestniczących w rynku pracy.
Patronat medialny nad konferencją sprawowały redakcje: „Dziennik Gazeta Prawna”, Puls HR, a także Business Insider.
Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy
Przeczytaj również: Hałas w pomieszczeniach typu open space to prawdziwe utrapienie dla pracowników