Reklama
Subskrypcja behapowcy.com

Konferencja PIP na Targach BUDMA

W Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, 31 stycznia 2023 r. odbyła się konferencja PIP „Budowa. STOP wypadkom! Koordynator do spraw bhp fundamentem bezpiecznej budowy”.

Konferencja PIP rozpoczęła się od powitania gości i przedstawicieli środowiska budowlanego. Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę, że stan bezpieczeństwa i higieny pracy na poszczególnych inwestycjach budowlanych zależy od wielu czynników: sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, wiedzy pracodawców, a także kierowników budów o występujących zagrożeniach, dyscypliny technologicznej oraz fachowości pracowników.

W związku z tym, ograniczanie skali nieprawidłowości w budownictwie jest od lat jednym z najważniejszych zadań, na których koncentruje swoje działania Państwowa Inspekcja Pracy. Następnie przemówienia wygłosili: Piotr Kledzik Prezydent Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie oraz Goście Honorowi: dr inż. Robert Geryło Dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej, Zbigniew Janowski – Przewodniczący Związku Zawodowego Budowlani”, jak również dr inż. Krzysztof Kaczorek – Pełnomocnik Dziekana do spraw opracowania opinii i ekspertyz dla podmiotów zewnętrznych z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

Statuetki Głównego Inspektora Pracy

Podczas spotkania wręczono nagrody laureatom Konkursu „Buduj bezpiecznie 2022”. Statuetkę Głównego Inspektora Pracy otrzymali:

– za I miejsce firma Skanska S.A. wykonawca budowy mostu przez rzekę Wartę wraz z dojazdami w ciągu drogi wojewódzkiej 431 w m. Rogalinek – nominacja Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu;

– za II miejsce firma CONSTRIM Grupa Budowlana Sp. z o.o., wykonawca budowy budynku usługowo-handlowo-biurowego w Białymstoku – nominacja Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku;

– za III miejsce firma WARBUD S.A., wykonawca budowy Podkarpackiego Centrum Nauki Jasionka 952 – nominacja Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie.

Wręczono także nagrody Prezydenta Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, które otrzymali:

– CONSTRIM Grupa Budowlana Sp. z o.o., wykonawca budowy budynku usługowo-handlowo-biurowego w Białymstoku nominacja Okręgowy Inspektorat Pracy Białymstoku;

– TAKENAKA Europe GmbH Sp. z o.o., wykonawca budowy budynku magazynowego Mubea 3 wraz z częścią biurową oraz infrastrukturą towarzyszącą, w tym wbudowaną stacją transformatorową i zbiornikiem retencyjnym, zlokalizowanego w miejscowości Zimna Wódka – nominacja Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu;

– FEREIRA Sp. z o.o., wykonawca budowy budynku produkcyjno- magazynowego z zapleczem Browarów Lubelskich w Lublinie nominacja Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie.

Podczas części merytorycznej konferencji Jarosław Leśniewski, zastępca Głównego Inspektora Pracy podsumował pierwszy rok realizacji kampanii „Budowa. STOP wypadkom!”, której hasło brzmi: „Szanuj życie, siebie nie odbudujesz”. Potem Michał Grzesiak, przedstawiciel Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie zaprezentował misję koordynatora bhp na budowie. Dr Dariusz Smoliński omówił kwalifikacje formalne, a także praktyczne osoby pełniącej obowiązki koordynatora, sprawującego nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy na terenie budowy. Anna Smolarz, nadinspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie przedstawiła studium przypadku, w którym brak skutecznej koordynacji w zakresie bhp na budowie przyczynił się do wypadku przy pracy.

Na zakończenie konferencji laureaci konkursu opowiedzieli o swoich doświadczeniach i stosowanych dobrych praktykach w zakresie koordynacji nadzoru nad bezpieczeństwem i higieną pracy na placu budowy.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Przeczytaj również: Prewencja stresu w miejscu pracy

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.