Wdrażanie zmian zachowań w organizacji. Metoda sześciu źródeł wywierania wpływu
Istnieje wiele sposobów wpływania na zmianę zachowania. Jednym z nich jest wykorzystanie sześciu źródeł wywierania wpływu. Według tego modelu nie ma potrzeby zmieniania wszystkiego naraz. Należy zidentyfikować najpierw tzw. kluczowe zachowania i na nich skupić swoją uwagę. Jak wygląda to w praktyce?
Wdrażanie zmian zachowań stanowi dla wielu organizacji spore wyzwanie. Liczba osób łamiących zasady, powtarzalność pewnych działań, brak wiedzy, narzędzi i umiejętności powodują często, że odwlekamy wprowadzanie zmian lub nie jesteśmy wystarczająco konsekwentni. Często też służba BHP stanowi tę grupę, która pierwsza dostrzega problem i chce wywierać wpływ na postępowanie pracowników. To jednak nie wystarczy – aby kształtować kulturę bezpieczeństwa i bezpieczne zachowania, niezbędne jest zaangażowanie w ten proces kadry kierowniczej. To ona bowiem może najskuteczniej wpływać na działania swoich pracowników.
Zidentyfikuj kluczowe zachowania
Zmiany powinniśmy zacząć od szczerej analizy organizacji. Należy zidentyfikować, kiedy i jakie zasady są łamane i co jest tego przyczyną. Warto jednak zasięgnąć również informacji u innego ważnego źródła: u osób, które zasad przestrzegają, i zapytać, dlaczego to robią. Wtedy mamy pełen obraz sytuacji oraz katalog działań i motywów, które mobilizują pracowników do bezpiecznej pracy i tych, które zniechęcają do tego. Gdy mamy już zidentyfikowane słabe punkty bezpieczeństwa, należy wybrać z nich kluczowe zachowania.
Kluczowe zachowania to takie, które mają największe znaczenie dla nas lub organizacji, które są niezbędne, aby móc bezpiecznie pracować. Może to być np. [...]