Reklama

32. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Miniony Salon zgromadził 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich. Targi odwiedziło 61 delegacji z 43 państw. Ekspozycja MSPO 2023 zajęła rekordową powierzchnię ponad 34 000 mkw., po raz pierwszy w historii znajdując się także w dodatkowo wybudowanej hali tymczasowej o wielkości 2800 mkw. Na MSPO 2023 pojawiło się niemal 26 tysięcy gości.

– Kiedy spotkaliśmy się rok temu mówiliśmy, że 30 edycja jest tą największą w historii. 31. edycja jest większa, jeżeli chodzi o zainteresowanie wystawców oraz o powierzchnię wystawienniczą. To jest niewątpliwie nasz sukces. Nasz wspólny sukces, który służy obronności Rzeczypospolitej Polskiej, ale także pokojowi na wschodniej flance Sojusz Północnoatlantyckiego – mówił podczas ceremonii otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego szef MON Mariusz Błaszczak. Słowa te doskonale podsumowują MSPO 2023.

A jaki będzie Salon w 2024 roku? Z pewnością będzie miejscem prezentacji największych dokonań przemysłu zbrojeniowego z całego świata. Będą to także biznesowe spotkania oraz umowy zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów. Od 32 lat w kontekście targów przemysłu obronnego w Europie, Kielce wymieniane są zaraz po paryskim Eurosatory, czy organizowanym w Londynie Defence and Security Event.

Wpływ na ofertę prezentowaną w Kielcach jesienią 2024 roku będą miały z pewnością plany zakupowe Polski. W 2024 roku na obronność zamierza się przeznaczyć 113,3 mld PLN, co stanowi 3% PKB prognozowanego na 2024 rok (3778 mld PLN). Na wydatki te składają się środki ujęte w części 29 budżetu państwa „Obrona narodowa” w wysokości 112,7 mld PLN oraz 615,4 mln PLN w dziale 752 „Obrona narodowa” w innych częściach budżetu państwa. Dodatkowo w rezerwie celowej zabezpieczono środki na realizację programu wieloletniego „Wyposażenie Sił Zbrojnych RP w czołgi” w wysokości 4,8 mld PLN. Środki te zostaną przekazane do Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ). Ponadto, ze środków FWSZ (z dochodów FWSZ, w tym z mechanizmów dłużnych) na cele związane z obronnością zaplanowano wydatki na kwotę do ok. 40 mld PLN. W przypadku pełnego wykorzystania tych środków, łączne wydatki obronne w 2024 roku mogą osiągnąć poziom ponad 158 mld PLN.

Jubileusz Wystawy Sił Zbrojnych

Od 25 lat nieodłącznym elementem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jest Wystawa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Każdorazowo Wystawa opatrzona jest hasłem oddającym to, co aktualnie dzieje się w Wojsku Polskim. Organizatorem ekspozycji jest szef Sztabu Generalnego WP, a za jej przygotowanie odpowiada szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Prace koncepcyjne nad wystawą rozpoczynają się wiosną, a przygotowania przestrzeni wystawienniczej ruszają pod koniec sierpnia.

W efekcie tylko podczas minionego MSPO można było obejrzeć ponad 300 jednostek różnego rodzaju sprzętu. Ekspozycja zajęła ponad 7500 m2 i jak zazwyczaj podzielono ją na część wewnętrzną i zewnętrzną, w której stanął sprzęt o dużych gabarytach. W Kielcach tradycyjnie prezentują się wszystkie rodzaje sił zbrojnych, a także wojska obrony cyberprzestrzeni, Żandarmeria Wojskowa oraz wojskowe instytucje, np. Dowództwo Operacyjne RSZ, Dowództwo Generalne RSZ, Inspektorat Wsparcia SZ oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji. Dużą część wystawy zajmują także uczelnie: Lotnicza Akademia Wojskowa, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Wojsk Lądowych oraz Akademia Sztuki Wojennej. Swoją ofertę prezentują ośrodki i centra szkolenia, wojskowa służba zdrowia, różnego rodzaju ośrodki badawcze, instytuty oraz Centralna Biblioteka Wojskowa. W 2024 roku WSZ będzie świętowała jubileusz, organizatorzy już zapowiadają, że będzie to niezwykła wystawa.

Zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego od 3 do 6 września 2024 roku!

Źródło: Organizator

Sprawdź również inne wydarzenia branżowe >>

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.