Jedno miejsce pracy, wielu pracodawców – obowiązek dbałości o stan BHP podczas wykonywania robót budowlanych
Odpowiedzialność pracodawcy
Obowiązek współpracy pracodawców wynikający z art. 208 Kodeksu pracy dotyczy wszystkich pracodawców działających na danym terenie. Wspomniany przepis mieści się w dziale dziesiątym Kodeksu pracy, Bezpieczeństwo i higiena pracy w rozdziale Podstawowe obowiązki pracodawcy, więc niewykonanie tego obowiązku przez któregokolwiek z pracodawców oznacza odpowiedzialność wykroczeniową na podstawie art. 283 § 1 Kodeksu pracy. Podlega jej każdy, kto będąc odpowiedzialnym za stan BHP albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad BHP. W takim przypadku może zostać ukarany karą grzywny w wysokości 1000-30000 zł. Ponadto zgodnie z art. 220 Kodeksu karnego, kto będąc odpowiedzialny za BHP, nie dopełnia wynikającego stąd obowiązku i przez to naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężki uszczerbek na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Odpowiedzialność koordynatora BHP
Odpowiedzialność koordynatora, w przypadku realizowania zadań w ramach stosunku pracy, będzie sprowadzała się przede wszystkim do odpowiedzialności porządkowej. Pracodawca na podstawie art. 108 Kodeksu pracy może zastosować karę upomnienia, nagany bądź pieniężną. Poważniejszą konsekwencją może być rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem bądź bez wypowiedzenia.
Za przestrzeganie przepisów BHP na terenie budowy, obok poszczególnych pracodawców, odpowiada także kierownik budowy. Uchybienie tym obowiązkom może powodować odpowiedzialność zawodową na podstawie art. 95 pkt 1, 3 i 4 Prawa Budowlanego, [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!